Jak urządzić dom w stylu industrialnym?

Industrial (ang. przemysłowy) to styl charakteryzujący się surową funkcjonalnością. Dominują tutaj metalowe konstrukcje wchodzące w skład mebli oraz przedmiotów codziennego użytku. Dekoracyjność ograniczona jest tutaj do ciekawych, choć bardzo surowych przedmiotów, jakby dopiero co przyniesionych ze starej fabryki.

Jakie meble w stylu industrialnym?

Główną rolę odgrywają tutaj metalowe stelaże i konstrukcje połączone z drewnem. Konstrukcje te często są elementami starych, fabrycznych mebli, które były wykorzystywane w pracy. Czasem pojawiają się metalowe rurki, z których można wykonać półki, oraz regały przemysłowe z charakterystycznymi krzyżowymi podporami usytuowanymi z tyłu lub po bokach. Drewniane meble, jeśli już są obecne, są specjalnie postarzane lub odnawiane tak, aby nosić widoczne ślady użytkowania – przetarcia, pęknięcia. Obok tej surowości pojawiają się efektowne formy designerskie, np. taborety w kolorze czarnym wykonane z tworzywa sztucznego.

Jakie dodatki w stylu industrialnym?

Industrial kocha wszelkie przedmioty wykonane z metalu, które wyglądają, jakby dopiero co zostały przywiezione z starej fabryki. Proste, metalowe klosze lamp, metalowe stojaki na lampy z abażurami, metalowe zegary i półki. Ciekawym dodatkiem są ażurowe lampiony w kształcie klatek lub lampy-żarówki pozbawione klosza. Ponad to często używaną formą są metalowe rurki. Tutaj nie dziwią lustra oprawione w ramę z żelaznej obejmy czy stojące w kącie starodawne reflektory.

Ściany i podłogi

Wnętrza w stylu industrialnym są obszerne, otwarte i szerokie, często łączą w sobie kilka funkcjonalnych pomieszczeń zespolonych w jedną przestrzeń. Pojawią się tutaj drewniane podłogi i panele w kolorze naturalnego drewna, a także płytki, które wyglądem przypominają, nierówno pokrytą tynkiem i pomalowaną na biało, ścianę starodawnego domu. Podłoga w kolorze szarego, rustykalnego kamienia pięknie komponuje się z wykonaną z cegły ścianą. Noszące ślady użytkowania ściany czasem pokrywa się tynkiem, lecz w taki sposób, aby nie przykryć w całości cegły, która stanowi jeden z nielicznych akcentów kolorystycznych.

Dla kogo styl industrial?

Surowe w wyrazie, chłodne i obszerne pomieszczenia będą idealne dla osoby, która lubi swobodę. W wyrazie oficjalne i typowo męski przestrzenie będą idealne dla zdecydowanego i odważnego mężczyzny lub niezależnej kobiety. Lecz chłód industrialu można odrobinę ocieplić, aby zyskać sympatię szerszego grona odbiorców. Obok szarości i metalu mogą pojawić się kolorowe poduszki, ciepłe koce, rośliny, ciekawe plakaty oraz tapicerowane meble.

Dodaj komentarz