Basen ogrodowy stelażowy czy rozporowy?

Basen ogrodowy stelażowy czy rozporowy?

Baseny ogrodowe to dla wielu osób jedne z najważniejszych akcesoriów sezonowych. To dzięki nim w upalne dni możemy pluskać się w swoim własnym sanktuarium w otoczeniu przyrody, lub korzystać z uroków życia, robiąc imprezę rodem z amerykańskich filmów. Zapraszając znajomych możemy wylegiwać się w basenie pod gwiazdami i raczyć ulubionymi drinkami. Sposobów na spędzanie czasu w basenie jest wiele. A jaki basen warto kupić – stelażowy, czy rozporowy?

Czym jest basen stelażowy?

Jeśli już teraz przygotowujesz się do sezonu wiosenno-letniego, warto zadbać o basen ogrodowy. To dobry czas na jego kupno, ponieważ wyprzedaże sezonowe sprawiają, że pewne meble czy akcesoria możesz kupić dużo taniej. Baseny ogrodowe i meble możesz znaleźć w różnego rodzaju sklepach meblowych. Dobry i niedrogi basen ogrodowy wybierz z ogłoszeń Sprzedajemy.pl, znajdziesz tam zarówno nowe, jak i używane modele. Wśród basenów ogrodowych możemy zasadniczo wyróżnić dwa ich typy – baseny stelażowe i baseny rozporowe. Ten pierwszy typ wskazywany jest jako jeden z najbardziej stabilnych, ponieważ ma najmocniejszą konstrukcję z dostępnych na rynku. Taki basen oparty jest na stabilnym stelażu, w którym mieści się właściwa część. Baseny stelażowe mają najczęściej znacznie większe rozmiary niż baseny rozporowe.

Basen rozporowy – co to?

Basen rozporowy to kompromis pomiędzy basenem stelażowym, a gumowym basenem dmuchanym. Takie baseny nie posiadają stelaża, ale mają dość napięte ściany, za które odpowiada ciśnienie hydrostatyczne, tworzące się pod wpływem napełniania ich wodą. Baseny rozporowe są dużo bardziej wytrzymałe niż baseny dmuchane, ponieważ ich ścianki są mocniejsze. Ciśnienie sprawia, że cała konstrukcja jest napięta, ścianki nie muszą być nadmuchane, więc taki basen trudno jest przebić. Basen rozporowy spokojnie wystarczy nam na kilka sezonów użytkowania.

Basen ogrodowy rozporowy czy stelażowy?

Jeśli mamy odpowiedzieć sobie na pytanie, który basen jest lepszy, trzeba w pierwszej kolejności zadać sobie pytanie, ile mamy miejsca w ogrodzie, i czy na sezon zimowy mamy gdzie taki basen schować. Basen stelażowy jest duży, dlatego miejsce na niego powinno również być spore, ponadto stelaż, na jakim jest rozłożony to także konstrukcja znacznych rozmiarów. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto zostawić basen stelażowy na sezon w ogrodzie, żeby nie musieć rozkładać go ponownie, jednak w takim przypadku należy mieć przygotowany specjalny pokrowiec, żeby w jakiejś formie ochronić akcesorium przed chłodem i śniegiem.

Wiele osób wybiera basen stelażowy, ponieważ wydaje się on nieco stabilniejszy. Faktycznie, jeśli chcesz mieć na ogrodzie basen, który przetrzyma wiele, opcja ze stelażem będzie bardziej wskazana. Jednak cena również jest wyższa – za taki basen musimy zapłacić od dwóch tysięcy złotych wzwyż. Jeśli nie jesteś przygotowany na większe wydatki, basen rozporowy też będzie w porządku. Ten typ basenu jest dużo prostszy w obsłudze a przy odpowiednim użytkowaniu, posłuży Ci przez dobre kilka lat.

2 Comments

Dodaj komentarz