Działalność Biznesowa

Wielu z nas marzy o rozpoczęciu działalności biznesowej. Same formalności nie będą – wbrew pozorom – najtrudniejsze. Największa przeprawa czeka nas później. Statystyki są nieubłagane: znakomita większość start-up’ów upada w kilka lat po ich założeniu. Nie wszystkie okoliczności możemy przewidzieć – jednak to my odpowiadamy za zarządzanie firmą.

Jak robić to skutecznie?

Własna firma to przede wszystkim odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za pracowników. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba zatroszczyć się o dobry biznesplan. Kluczową kwestią będzie tu finansowanie działalności i rzetelna analiza otoczenia konkurencyjnego. Mała firma – jeszcze w większym stopniu niż duża potrzebuje rozsądnego gospodarowania funduszami. Warto szukać oszczędności. Gdzie? W zasadzie wszędzie. Portfel zyska nie tylko dzięki np. zakupom hurtowym. Jeśli posiadamy auta firmowe to warto docenić np. korzyści jakie daje lokalizator gps – o czym szerzej za chwilę.

Siedziba na medal

Prowadząc firmę nie sposób obyć się bez siedziby. Owszem – praca we własnym mieszkaniu jest okej, pod warunkiem, że umiesz skupić się na zadaniach, które masz realizować. Inna sprawa, że nie zawsze jest na takie coś miejsce. Jeśli firma jest spora, albo dynamicznie się rozrasta zwykłe mieszkanie szybko okaże się za ciasne. Trzeba będzie albo wynająć lokum albo je kupić. Interesującym rozwiązaniem, który najwyraźniej przyjął się na rynku jest coworking. Na czym to polega? Na wspólnym użytkowaniu powierzchni. Jest to mieszkanie bądź dom, który zaadaptowany został na biuro – z tym, że siedzibę w nim może mieć nawet kilka firm. Takie biura są popularne wśród freelancerów. Niezależnie od miejsca pobytu należy zadbać o dobry biurowy sprzęt i akcesoria.

Flota pod kontrolą

Warto zwrócić szczególną uwagę na nasze firmowe auta. Niezależnie od tego, czy mamy jeden czy kilka samochodów możemy zaoszczędzić sporo gotówki i to już na etapie kupienia pojazdu. Negocjujmy ceny, porównajmy rożne oferty leasingowe, wreszcie – nie kupujmy samochodów, które spalają niezliczone ilości benzyny. Wizyty na stacjach benzynowych będą przyjemniejsze jeżeli nasze modele będą spalały mniej paliwa. Im więcej mamy aut, tym więcej zaoszczędzimy. W przypadku nawet małych flot samochodowych przyda się lokalizator gps. Właściwie powinniśmy mówić o systemie monitoringu. Takie rozwiązanie pozwoli osobie zarządzającej flotą na szybkie sprawdzenie, w którym miejscu znajdują się służbowe pojazdy. Systemy są na tyle zaawansowane, że potrafią wysyłać alerty i powiadomią fleet managera np. o tym, że kierowca zboczył z właściwej trasy czy przekroczył dozwoloną prędkość. Lokalizator gps sprawdza się zwłaszcza w przypadku firm których pracownicy często podróżują.