Gdzieś na końcu świata zapomniany i pusty dom czeka by nowy właściciel tchnął życie w przegniłe drewniane ściany, okna i drzwi oraz naprawił dach i zagospodarował stary ogród.
Kupno takiego jednokondygnacyjnego domu niesie ze sobą szereg korzyści. Koszt zakupu jest zazwyczaj niski i wiąże się z mniejszą ilością formalności niż budowa domu od podstaw. Osobliwy urok, klimat dawnej historii, a także otoczenie sprawia, że taki zakup jest nie tylko praktycznym wyborem, lecz również inspiracją do zaaranżowania własnego świata.
Remont trochę potrwa, lecz jest to dobry czas na zaprojektowanie wnętrz według własnych pomysłów. Jeśli jest to kilkudziesięcioletni pół murowany, pół drewniany budynek warto jest zerknąć na projekty domów w starym stylu. A może wykorzystać dekoratorstwo do połączenia tradycji z nowoczesnością?
Rewolucja na strychu
Po niezbędnym etapie naprawiania, odnawiania elewacji, ocieplania ścian i montowania nowych instalacji przychodzi czas na projekty wnętrz. Docierając na strych zastanowić się można jak wykorzystać dużą powierzchnię używaną jako wielkie składowisko rupieci. Remontując dach można od razu zamontować okna, zbudować ozdobną i ciekawą lukarnę dając tym samym źródło światła w ciemnej przestrzeni.
Urządzenie sypialni z garderobą i łazienką jest jednym z wielu ciekawych pomysłów. Pomieszczenie można podzielić, można zagospodarować całe. Może być użyte, jako gabinet albo pokoje dla dzieci.
Słońce w dzień, rozgwieżdżone niebo nocą zapraszane przez duże okna dachowe nadadzą niepowtarzalną atmosferę pomieszczeniom na górze.
Jedna kondygnacja, wiele inspiracji
Remont podłóg, nowe posadzki i oczywiście nowe instalacje to właśnie ten moment, w którym konieczne jest rozplanowanie powierzchni na dole. Jeśli ciemna niewielka kuchnia połączona jest wyjściem na ogród i innym słonecznym pomieszczeniem warto zastanowić się nad zburzeniem ścianki działowej lub wykrojeniem dużego przejścia i stworzyć dużą kuchnię z jadalnią i salonem.
Warto też zachować klimat wiejskich dworków i urządzić pomieszczenia w starym stylu. Kluczowe jest dobranie kolorów tak by stylowe meble na ich tle dobrze wyglądały. Sporo drewnianych elementów w beżach i brązach jak również klasyczne wykończenia, listwy przypodłogowe czy boazeria nadadzą całości oryginalnego i eleganckiego wyglądu oraz niepowtarzalnej atmosfery.
Jeśli jednak wybór padnie na współczesną aranżację należy pamiętać o zachowaniu balansu między nowoczesnością a historią i przytulnym klimatem starej budowli. Stylowego wyglądu nada połączenie cegły i belek stropowych, kamienia z drewnianym parkietem, murowanego kominku z nowoczesną technologią grzewczą. W takie aranżacje można wpasować i nowoczesne sofy i meble w starym stylu.
Ogród relaks i cisza
Zarośnięty i stary ogród aż prosi się rewitalizację. Pomysłów jest wiele i choć metamorfoza zaczyna się często od wykarczowana większości starych krzewów i drzew, a nowe zanim bujnie wyrosną potrzebują kilku lat, to jednak już przy remoncie warto zastanowić się nad tym skrawkiem ziemi. Można stworzyć ogród warzywny i zasadzić kilka drzew owocowych, a w bliskości domu wygospodarować część wypoczynkową i otulić ją roślinnością ozdobną.
Cierpliwość i konsekwentne działania pomogą w tchnięciu życia w starą budowlę. Ciężka praca i wysiłek zostaną nagrodzone widokiem niegdyś zapomnianego i pustego domu, który teraz jest pełen kolorów i życia.