Czy mata grzewcza pod panele się opłaca?

Czy mata grzewcza pod panele się opłaca?

Kominki czy systemy centralnego ogrzewania wykorzystujące kaloryfery mają swoje zalety, ale nie da się ukryć, że mają też bardzo poważne wady. Choćby w zakresie tego, ile miejsca, czasu i uwagi wymagają, aby wszystko działało w pełni prawidłowo.

Nic więc dziwnego, że Polacy coraz częściej decydują się na inne rozwiązania, a konkretnie folie grzewcze. Wiele osób, które nie są dobrze zaznajomione z tą metodą ogrzewania, może się jednak zastanawiać, czy jest ona opłacalna. Odpowiadamy!

Ile kosztuje folia grzewcza?

Jeśli interesuje nas mata grzewcza pod panele koszty takiej inwestycji z pewnością będą dla nas jednym z najważniejszych czynników. Ciężko jest jednak jednoznacznie określić, ile wydamy na tę formę ogrzewania, ponieważ wiele w tej kwestii zależy od indywidualnych okoliczności. Przede wszystkim chodzi tutaj o wielkość pomieszczenia lub pomieszczeń, w których chcemy zamontować folię grzewczą. Niemałe znaczenie ma także wybór firmy, której powierzymy montaż takiej podłogi.

Ogółem mówiąc, zdecydowanie się na folię grzewczą z dużym prawdopodobieństwem będzie tańsze niż założenie innych popularnych metod ogrzewania. Nie musimy bowiem martwić się o zakup i montaż pieca, wydzielenie pomieszczenia na kotłownię, grzejniki i inne tego rodzaju akcesoria. Jedyne, co będzie nam potrzebne, to sama folia, a także termostaty do niej. Będzie oczywiście również trzeba ją zamontować, ale na szczęście nie należy to od zadań bardzo trudnych i czasochłonnych.

Czy folia grzewcza się opłaca?

Folia grzewcza niewątpliwie jest wartą rozważenia formą ogrzewania. Jest ona nie tylko tania w założeniu w porównaniu do innych rozwiązań, ale także wbrew pozorom relatywnie tania w eksploatacji. Chociaż ceny prądu nie są obecnie najkorzystniejsze, to maty grzewcze są na tyle energooszczędne, że nie powinniśmy boleśnie tego odczuć.

Co więcej, zawsze możemy zastanowić się także nad zamontowaniem na dachu paneli fotowoltaicznych. Nie tylko będziemy w ten sposób pozyskiwać energię w sposób ekologiczny, ale też nie będziemy musieli za nią płacić, co oznacza, że również ogrzewanie będziemy posiadali praktycznie za darmo. Folia grzewcza i fotowoltaika to bardzo przyszłościowa kombinacja, na którą decyduje się coraz więcej osób – nie bez powodu.

Warto także dodać, że folii grzewczej nie trzeba czyścić, odpowietrzać czy konserwować, więc również na tych działaniach oszczędzamy czas i pieniądze. Co więcej, nie musimy płacić za to, żeby ktoś nam dowiózł drewno, węgiel czy ekogroszek, a później być może także wniósł do kotłowni, co jest zdecydowanym plusem.

Maty elektryczne to świetny sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie. Montowane są pod deskami podłogowymi, dzięki czemu dają ogrzewane od dołu pomieszczenia. W efekcie temperatura jest rozprowadzana równomiernie, dzięki czemu w całym domu jest przyjemnie ciepło.

Korzyści z zainstalowania podgrzewanej maty podłogowej

Korzyści z zainstalowania podgrzewanej maty podłogowej nie ograniczają się tylko do oszczędności na rachunkach za energię. Sprawiają również, że dom jest cieplejszy i bardziej zachęcający. Co ciekawe maty podłogowe mogą także być stosowane w leczeniu zmarzniętych stóp.

Na rynku dostępna jest szeroka gama mat. Niektóre są tańsze od innych, ale nie trzeba iść na kompromis w kwestii jakości za przystępną cenę.

Jak wybrać rozmiar podgrzewanej maty podłogowej?

Wielkość elektrycznej maty grzewczej mierzy się zwykle w metrach kwadratowych. Najczęstsze rozmiary to 1,5, 2,5, 3,8 i 5 metrów kwadratowych.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze podgrzewanej maty podłogowej, jest wielkość pomieszczenia, w którym zostanie ona umieszczona. Będzie to zależeć od tego, jak dużą przestrzeń trzeba będzie pokryć i ile mniej więcej pieniędzy chcemy wydawać na miesięczne rachunki za prąd.

Drugą rzeczą do rozważenia jest to, czy chcesz podgrzewaną matę podłogową, którą można zwinąć lub nie, ponieważ wpłynie to na jej ostateczne wymiary.

Jak zainstalować maty grzewcze pod dywanem lub wykładziną?

Maty grzejne są często używane zimą do utrzymywania ciepła podłogi, ale mogą być również używane do utrzymywania ciepła dywanu lub wykładziny dywanowej. Odbywa się to zwykle poprzez zainstalowanie maty grzewczej pod dywanem lub wykładziną.

Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed zainstalowaniem elektrycznego pokrycia dywanu. Najpierw upewnij się, że masz gniazdko w pobliżu dywanu lub wykładziny, ponieważ będziesz potrzebować jednego do kabla elektrycznego. Po drugie, upewnij się, że pod dywanem lub wykładziną jest wystarczająco dużo miejsca na matę grzewczą; jeśli nie, być może trzeba będzie przenieść meble, aby uzyskać więcej miejsca. Po trzecie, upewnij się, że bezpośrednio na macie grzewczej nie ma mebli; może to spowodować jej nieprawidłowe działanie, przez co nie będzie poprawnie spełniała swojej roli.

2 Comments

Dodaj komentarz