Jak funkcjonalnie zaaranżować małą kuchnię?

Jak funkcjonalnie zaaranżować małą kuchnię?

Architekci wnętrz coraz częściej pytani są o aranżację małych pomieszczeń. Jeszcze do niedawna wiele osób uważało, że osiągnięcie kompromisu pomiędzy estetyką a funkcjonalnością we wnętrzu o niewielkiej powierzchni jest bardzo trudne. Obecnie, dzięki możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań, nie stanowi to już większego problemu.

Optyczne powiększenie

Planując aranżację małej kuchni, szczególną uwagę należy przywiązać do tego, aby pomieszczenie nie wydawało się przytłaczające. Dlatego zalecane jest wykorzystanie mebli w jasnych kolorach. Najlepszy efekt optycznego powiększenia uzyskać można dzięki błyszczącym frontom szafek, które odbijają światło. Osoby, które preferują matowe szafki kuchenne, mogą zdecydować się na błyszczące płytki na ścianach lub podłodze.

Takie rozwiązanie pomoże rozświetlić pomieszczenie. Modnym i ponadczasowym kolorem mebli kuchennych jest biel. Ściany warto pomalować w barwach jasnych szarości lub błękitów. Osoby zainteresowane cieplejszym kolorem wnętrza mogą wybrać beże i delikatne odcienie brązu. Farbą szczególnie polecaną do zastosowania w kuchni jest farba akrylowo-lateksowa. Nie tylko umożliwia dobre przepuszczanie pary wodnej, ale również tworzy powierzchnię, z której łatwo ściera się zabrudzenia.

Miejsce na jadalnię

W mniejszych domach częstym problemem jest brak miejsca na jadalnię. W wielu kuchniach nie mieści się nawet mały stół. Modnym i praktycznym rozwiązaniem jest utworzenie salonu z aneksem kuchennym. Otwarcie przestrzeni pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami umożliwi wykreowanie strefy do wspólnego spożywania posiłków. Osoby, które nie chcą rezygnować z oddzielenia kuchni od salonu, mogą wstawić pomiędzy nimi drzwi przesuwne.

Innym rozwiązaniem umożliwiającym stworzenie przestrzeni jadalnej jest wybór wyspy kuchennej. Dzięki niej, uzyskuje się przestrzeń roboczą, która może zarazem pełnić funkcje stołu jadalnego. W nowoczesnych wyspach zamontować można również zlewy i płyty indukcyjne. Pod blatem znajdzie się miejsce na wstawienie dopasowanych krzeseł. Dlatego też, po przyrządzeniu posiłku, można zasiąść przy wyspie całą rodziną.

Estetyka i funkcjonalność

Nowoczesne rozwiązania umożliwiają połączenie estetyki z funkcjonalnością nawet w najmniejszych pomieszczeniach. Dzięki dobremu projektowi, stworzenie modnej i praktycznej kuchni nie jest problemem. W Internecie znaleźć można oferty usług wielu agencji architektonicznych i dekoratorów. Osoby, które pragną samodzielnie zaprojektować wystrój swojego wnętrza, mogą skorzystać z wiedzy dostępnej na blogach i specjalistycznych stronach.

Dodaj komentarz