Jak szybko sprzedać dom lub mieszkanie?

Sprzedaż domu czy mieszkania nie jest rzeczą łatwą, gdyż wymaga przede wszystkim poświęcenia bardzo dużej ilości wolnego czasu na kontakt z potencjalnymi klientami. Często jednak zależy nam na tym, aby w miarę możliwości szybko sprzedać dom czy mieszkanie i w zamian uzyskać gotówkę, potrzebną na przykład do zakupu nowego lokum czy spłaty kredytu. Jak przyspieszyć sprzedaż nieruchomości?

Dokładna wycena

Większość osób nie może sprzedać domu lub mieszkania nawet przez kilka lat, gdyż znacznie zawyżają one cenę nieruchomości. Wycena lokum wcale nie jest prostą sprawą, dlatego powinna być dokonana przez eksperta. Jeżeli jednak chcemy wycenić mieszkanie we własnym zakresie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważna jest lokalizacja – mieszkania położone bliżej centrum miasta są zwykle droższe, natomiast te na przedmieściach tańsze. Istotny jest również stan techniczny mieszkania.

W przypadku nieruchomości przeznaczonych do generalnego remontu cenę należałoby znacznie obniżyć, gdyż zły stan techniczny z reguły odstrasza klientów, a zachęcić może ich tylko niska cena. Weźmy pod uwagę także ilość pomieszczeń oraz ich rozkład. Im większe mieszkania, tym z reguły droższe, jednak ważne jest również takie ułożenie pokoi, żeby można było je dowolnie zagospodarować. Wycena mieszkania powinna być przeprowadzona w oparciu o inne mieszkania w podobnym stanie i podobnej lokalizacji, które są przeznaczone do sprzedaży. Pozwoli to nie odbiegać znacznie od cen rynkowych, które potencjalni klienci również porównują.

Dobra reklama to podstawa

Chęci szybkiej sprzedaży nieruchomości powinno towarzyszyć jej odpowiednie rozreklamowanie. Warto więc umieścić ogłoszenie na co najmniej kilku portalach, nie wyłączając także portali społecznościowych. Ogłoszenie powinno zawierać kilka dobrze wykonanych zdjęć, które prezentować będą każde pomieszczenie z osobna. Dobrze jest także ogłosić wśród rodziny i znajomych, że chcemy sprzedać nieruchomość.

Konieczne jest skrupulatne odbieranie telefonów od klientów i odpowiadanie na ich maile. Trzeba również poświęcić czas na ich oprowadzanie po mieszkaniu, ewentualnie także po okolicy, jeżeli klienci są osobami przyjezdnymi. Dobrze jest również być nieco elastycznym w kontekście możliwości negocjacji ceny – klienci zwykle próbują nieco ją zbić, dlatego też dobrze jest się na taką ewentualność wcześniej przygotować i ustalić, o ile możemy maksymalnie obniżyć cenę sprzedaży.

Pomoc agenta nieruchomości

Jeżeli chcemy jak najszybciej sprzedać nieruchomość, a nie dysponujemy odpowiednią ilością czasu, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego agenta nieruchomości. Wykona on za nas niemalże całą pracę – począwszy od zaproponowania ceny lokum, aż po oprowadzanie po nim potencjalnych klientów. Oczywiście za usługi agenta nieruchomości trzeba zapłacić, jednak często jest to jedyny ratunek dla osób, które naprawdę pilnie potrzebują gotówki.

Agent nieruchomości nie tylko przejmuje na siebie kwestie formalne sprzedaży mieszkania czy domu, ale również służy dobrą radą. Czasami bowiem wystarczy delikatnie odświeżyć wnętrza, aby wydawały się one atrakcyjniejsze. Triki sprzedażowe pomogą nam pozyskać klienta w znacznie krótszym czasie, a dodatkowo stosunkowo niewielkim kosztem. Warto więc rozważyć możliwość nawiązania współpracy z profesjonalną agencją nieruchomości, gdyż może to być najlepszy sposób na szybką sprzedaż nieruchomości. To samo powinniśmy uczynić, gdy działania podjęte we własnym zakresie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Dodaj komentarz