Dom w starej fabryce, czyli moda na lofty

Ziejące pustką przestrzenie w opuszczonych fabrykach straszą niekiedy w centrach lub na obrzeżach dużych aglomeracji. Wykorzystanie takiej powierzchni na cele użytkowe jest potrzebne i chroni często historyczną budowlę przed wyburzeniem. Tak powstają lofty, czyli pomieszczenia użytkowe zazwyczaj na poddaszach fabryk. Pomysł przywędrował z Ameryki, gdzie modę na wykorzystanie starych fabryk w latach 70-tych ubiegłego wieku rozpropagowali tamtejsi artyści.

Dziś lofty przeżywają w Polsce swoją drugą młodość. Szereg rozwiązań dekoratorskich, oryginalne designy i ciekawe aranżacje zaprzątają głowy i kupujących pomieszczenia i architektów zagospodarowujących tą przestrzeń.

Surowy styl industrialny

Aranżacja domu w dawnej fabryce powinna zachować w pełni charakter tego miejsca. Urządzając loft trzeba mieć na uwadze klimat, surowość, wysokie sufity, cegły, belki i wiele okien.

Styl industrialny to nic innego, jak wykorzystanie wszystkich tych elementów w dekoracji nowego mieszkania. Wielkie połacie przeszklonych ścian dają mnóstwo światła i poczucie przestronności. Przy aranżacji ważne jest pozostawienie takiego klimatu, a co za tym idzie zrezygnowanie z ciężkiej zabudowy, czy wielu ścian działowych. Dobrym pomysłem jest wyeksponowanie i odnowienie cegieł, połączenie szkła i metalu w ściankach loftowych, a także położenie drewnianego parkietu. Takie rozwiązania udomowią loft, a jednocześnie zachowają jego charakter.

Klimatyczne mieszkanie

Domowy klimat może kłócić się z tak wielką powierzchnią, wysokimi sufitami, ilością okien. To idealne lokum dla artysty, który podzieli przestrzeń na pracownię i część mieszkalną, lub biznesmena, który wykorzysta je na nowoczesne biura.

Stworzenie warunków do życia dla rodziny stanowi niemałe wyzwanie. Zacząć trzeba od poukładania powierzchni użytkowej i przeznaczenia miejsc na odrębne pokoje, salon z kominkiem aneks kuchenny, łazienkę. Wysokie pomieszczenie można podzielić i piętro zagospodarować na strefę bardzo prywatną, a dół przeznaczyć na życie rodzinne i towarzyskie.

Idealne dla singla

Loft to doskonała propozycja dla człowieka lubiącego wolność i swobodę. W tym wypadku absolutnie powinien zachować wrażenie otwartości. Surowe wnętrze można wykorzystać na wiele sposobów. Odpowiednio wykończone ściany z rewitalizowanej cegły, ścianki działowe ze szkła i aluminium, a także szereg wykorzystanych stałych elementów pomieszczenia pozwolą na zachowanie ducha starego magazynu i duszy człowieka.

Warto pomyśleć o stworzeniu drugiej kondygnacji, zwanej antresolą z przeznaczeniem na sypialnię i połączenie jej z dołem spiralnymi schodami. Dla bezpieczeństwa należy zamontować balustradę i nieprzezroczystą ściankę loftową. Da to efekt zachowania prywatności i intymności. Loft zmieni się w dwupoziomowy apartament nie tracąc jednocześnie nic ze swojego charakteru.

Zagospodarowanie pomieszczeń przemysłowych wymaga kreatywności i wyobraźni. Dobrze jest połączyć siły z wprawnym architektem, wykorzystać elementy instalacji, wykończenia metalowe, drewniane i szklane, tak by stara fabryka pod wprawną ręką ludzi z wyobraźnią dostała szansę na swoje drugie życie.

 

Dodaj komentarz