Najpopularniejsze rodzaje fontann

Najpopularniejsze rodzaje fontann

Marzysz o tym, aby mieć piękny i zadbany ogród? Jeśli tak to koniecznie musisz pamiętać o elementach, które pięknie go ozdobią, nadając mu niepowtarzalnego charakteru. Bez wątpienia najpiękniejszą dekoracją ogrodową są fontanny. Do najpopularniejszych jej typów należą: fontanna betonowa oraz fontanna kaskada. Dowiedz się, czym charakteryzują się takie typy fontann oraz jak dobrze umieścić je w swoim ogrodzie.

Niezwykły fenomen fontann

Fontanny już od wieków cieszą się wśród ludzi niezwykłym uznaniem. Być może dzieje się to za sprawą przyjemnego szumu wody, kojącego nawet najbardziej zszargane nerwy. Woda w fontannie zapewnia nie tylko niezwykłe wrażenie wizualne, lecz również poprawia mikroklimat, nadając w upalnym dniom ochłody oraz rześkości. Idealnie również prezentuje się z oczkiem wodnym. Fontanna przyciągnie także wiele spragnionych ptaków, może więc stanowić dużą gratkę dla ich miłośników.

Fontanna betonowa — klasyka w najlepszym wydaniu

Fontannę betonową stanowi zazwyczaj figura przelewająca wodę. Może ona przyjąć różnoraką formę — postaci, zwierzęcia lub też figury geometrycznej. Taki typ fontann zazwyczaj połączony jest z oczkiem wodnym. Na stabilnym podłożu montuje się postument, na którym umieszczona betonowa figura. Przelewająca się z niej woda, będzie wpadać wprost do oczka wodnego. Istnieją również fontanny betonowe wolnostojące, stanowiące idealne rozwiązanie dla właścicieli małych ogrodów. Taki typ fontanny można postawić bezpośrednio na trawie lub w specjalnie wydzielonym miejscu, wyłożonym kostką brukową. Do fontann betonowych zalicza się również fontanny dościenne. Najczęściej składają się one z płyty, z której tryska strumień, niżej zaś umieszczona jest misa zbierająca wodę. Ujęcie wody zlokalizowane jest w ścianie budynku.

Fontanna kaskada — finezyjna ozdoba

Fontanna kaskada składa się zazwyczaj z kilku pięter, przez które przelewa się woda. Ten rodzaj fontanny z pewnością nada Twojemu ogrodowi wiele finezji oraz dynamiki. Najbardziej również przypomina tradycyjne górskie strumyki. Świetnie sprawdzi się w miejscu, gdzie słychać odgłosy samochodów, skutecznie je zagłuszając przyjemnym szumem wody. Umożliwi Ci ona relaks w przyjemnym otoczeniu, w którym odpoczniesz od codziennych problemów.

Fontanny ogrodowe, coraz częściej przyozdabiają nasze przydomowe ogródki. Do ich najbardziej popularnych typów należy fontanna betonowa oraz fontanna kaskada. Pozwolą one nadać Twojemu ogrodowi niecodziennego charakteru, stanowiąc idealną harmonię z otaczającą je przyrodą. Spraw by Twój ogród stał się wyjątkowymi miejscem dla Ciebie i Twoich bliskich!

Dodaj komentarz