Salon w stylu retro – inspiracje jak go urządzić

Do niedawna najczęściej wybieranym stylem w urządzaniu wnętrz był styl nowoczesny. Jak jednak wiadomo, nowoczesny oznacza również nietrwały. To co dziś jest nowoczesne, za dwa lata może stać się nie modne lub nawet w złym guście. Wielu  nas dochodzi więc do wniosku, że warto zainwestować w wystrój w stylu retro. Ponadczasowe wzory, kształty i stylowe dodatki kojarzą nam się z elegancją i klasą. Dają też pewność, że unikniemy wnętrzarskich wpadek.

Różnorodność

Styl retro jest bardziej różnorodny niż mogłoby się początkowo wydawać. Znajdą tu coś dla siebie fani klasyki, miłośnicy stylu angielskiego, stylu hamptons, glamour, ludwikowskiego czy nawet eklektycznego lub rustykalnego. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, znajdziemy mnóstwo różniących się od siebie elementów wystroju. Wiele można powiedzieć o stylu retro, z pewnością nie można mu jednak zarzucić, że jest nudny!

Meble i akcesoria z duszą

Aby znaleźć wymarzony mebel lub dodatek możemy tradycyjnie wybrać się do sklepu lub zamówić coś online, jednak dla osób kochających domy z duszą istnieje również trzecia alternatywa – polowanie! Bardzo zachęcam do przeglądania ofert na serwisach sprzedażowych oferujących meble i akcesoria z drugiej ręki. Stare, unikatowe meble z historią lub stylowe, dawno nie produkowane już dodatki znajdziecie również w sklepach z antykami, meblami zachodnimi lub na pchlich targach! Jeśli zależy nam na niepowtarzalnym wnętrzu, upolowanie takiej perełki będzie wymagało odrobiny sprytu, intuicji i wysiłku ale satysfakcja, jaką dzięki temu odczujemy wynagrodzi każdy trud. Dodatkowo, możemy rozbudzić w sobie kreatywność, ponieważ często stare meble, mimo że zachwycają formą, wymagają mniejszych lub większych poprawek. Czy wykonanie ich zlecimy profesjonalistom, czy też może sami pokusimy się o ich renowację zależy już tylko od nas!

Elementy wystroju

Zanim zdecydujemy się na wprowadzenie konkretnego stylu i przejdziemy do doboru dodatków, warto zastanowić się czy chcemy w naszym wnętrzu pełnej i konsekwentnej stylistyki, czy jedynie akcentów sugerujących upodobanie do stylu retro. Jeżeli idziemy na całość urządzenie naszego domu może okazać się czasochłonną ale też fantastyczną przygodą!

Na pierwszy ogień zazwyczaj idą meble. Tu królują komody, serwantki, bieliźniarki, witryny, nakastliki, meble frezowane, stylizowane, tapicerowane, przeszklenia, szprosy, ornamenty. Wśród krzeseł na prowadzenie wysuwają się medaliony lub pikowane krzesła tapicerowane. Bogato zdobione stoły barokowe, obok lżejszych ludwikowskich konkurują ze stołami prowansalskimi oraz zdobywającymi ostatnio szczyty popularności stołami z toczonymi nogami. Meble kuchenne – obowiązkowo z frezowanymi frontami oraz dużą ilością witryn, dobrze też pokusić się o stylowe uchwyty w formie muszelek lub kołatek.

Drzwi – im bardziej przypominają stare, solidne drzwi z kamienicy tym lepiej, idealną opcją są drzwi dwuskrzydłowe. Najbardziej klasyczne są te w bieli lub w kolorze drewna.

Jeśli posiadamy w domu schody warto przyjrzeć się stylowi angielskiemu. Drewniane toczone tralki i gięte poręcze podkręcają klimat. Na podłogach świetnie sprawdzi się klasyczna czarno-biała szachownica, gres ułożony w caro lub naturalne deski drewniane.

Na ścianach postawmy na tapety – szczególnie te o motywie kwiatowym lub w ornamenty, sztukaterię lub boazerię angielską – te rozwiązania są szykowne i determinują odbiór przestrzeni. Sztukateria pomoże nam dodatkowo ocieplić te elementy, na których design nie mamy większego wpływu, a jednak zwykle znajdują się w naszych domach. Mowa tu oczywiście o telewizorach. Oprawione w sztukaterię stają się bardziej spójne z resztą otoczenia.

Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter wnętrza warto dobierać dodatki z rozwagą. Styl retro bywa przewrotny, ale nie lubi przesady. Zachowajmy umiar w kolorach. Wybierzmy meble w jednym kolorze, dobrze aby również ściany i podłogi współgrały ze sobą. Ożywić wnętrze możemy wyrazistymi dodatkami – lecz tu także trzymajmy się zasady im mniej tym lepiej. Uważajmy, aby zamiast stylowego salonu nie wyszedł nam pstrokaty maisz-masz. Próbujmy bardziej grać wzorem, fakturą i oświetleniem, mniej natomiast kolorem.

Jeśli jesteśmy przy oświetleniu, warto podkreślić, że styl retro kocha wszelkiego rodzaju lampy – wiszące, stojące, biurkowe, lapmki, świeczniki, zdobne żyrandole, kinkiety. Niebanalnym sposobem na wysunięcie na pierwszy plan posiadanych obrazów, zdjęć czy grafik jest podświetlenie ich kinkietami nadobrazowymi – to te, które często spotykamy w galeriach sztuki. Pozycją obowiązkową są żyrandole z giętymi ramionami lub kaskadowe w stylu pałacowym.

Kolejną grupą dodatków są tekstylia – zadbajmy o to aby były wykonane z wysokiej jakości, miękkich i mięsistych materiałów jak na przykład welur. Zasłony, poduchy, obrusy, koce, dywany – czyli wszystko co dodaje wnętrzu ciepła powinno być utrzymane w jednej tematyce. Jeśli decydujemy się na aksamit, bądźmy konsekwentni, tak samo postępujmy w przypadku koronki czy satyny.

Życzę Wam sukcesów w urządzaniu Waszych wnętrz w stylu retro, pozwólcie zadziałać swojej wyobraźni, a zaręczam, zakochacie się w tym klimacie!

Dodaj komentarz