Czym są żywe obrazy?

Poszukując elementów dekoracyjnych do domu lub mieszkania, czy to dla siebie, czy na prezent dla innej osoby, mogliśmy natknąć się na coś takiego, jak żywe obrazy. Są one w Polsce relatywnie łatwo dostępne, ale wciąż na tyle niszowe, że widok takiego obrazu na ścianie może zaskoczyć i zaciekawić gości. W takim razie, czym są żywe obrazy, czym się wyróżniają i czy warto taki obraz kupić? Komu powinny się one spodobać najbardziej?

Czym są żywe obrazy?

Żywe obrazy to dekoracje stworzone z mchu, a konkretnie ze specjalnego jego rodzaju – do ich wykonania wykorzystywany jest chrobotek reniferowy. Mech jest oprawiony w ramę – można spotkać zarówno bardzo klasyczne kształty ram, jak i bardziej wymyślne i kreatywne rozwiązania.

Co więcej, mech jest malowany na różne odcienie zieleni. Każdy więc powinien być w stanie znaleźć rozwiązanie kompatybilne ze swoim gustem, a także ograniczeniami w zakresie wolnej przestrzeni. Koszt żywego obrazu może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od tego, jaki jest on duży, ale też m.in. od materiału, z jakiego wykonano ramę.

Chociaż mamy do czynienia z żywymi roślinami, a nie sztucznymi, to takie obrazy nie wymagają podlewania (przeciwnie, nie można ich podlewać, ponieważ w ten sposób tylko im zaszkodzimy), do tego nie będą rosły, więc nie będziemy musieli ich podcinać. Możemy więc wprowadzić do swojego domu piękny fragment lasu, a przy tym nie dodawać sobie żadnych obowiązków.

Jest to z pewnością nietypowa ozdoba, więc sprawdzi się ona szczególnie dobrze, jeśli chcemy się wyróżnić, ale jednocześnie nie lubimy ekstrawaganckich i krzykliwych ozdób. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby podarować taki obraz komuś w prezencie zamiast zwykłego obrazu.

Gdzie i kiedy żywe obrazy sprawdzą się najlepiej?

To, gdzie zawiesimy żywy obraz lub komu go podarujemy jest tylko i wyłącznie naszą decyzją, natomiast jest kilka porad, które chcielibyśmy udzielić w tej sprawie. Tego typu dekoracje najlepiej sprawdzą się w salonie lub sypialni.

Szczególnie dobrze będą one wyglądać w przestrzeniach, w których można zauważyć już inne dekoracje i ogółem elementy roślinne, ale nie jest to obowiązkowe.
Jeśli kupujemy taki obraz na prezent, warto najpierw zorientować się, czy dana osoba lubi akcenty roślinne w wystroju wnętrz.

W przypadku, kiedy byliśmy w jej mieszkaniu lub domu, powinniśmy być w stanie się tego sami domyślić, ale zawsze można mimochodem o to zapytać. Jak już wspomnieliśmy, żywe obrazy nie wymagają pielęgnacji, więc lenistwo obdarowywanej osoby czy brak zdolności ogrodniczych nie powinny być dużym problemem.

Dodaj komentarz