Mata grzewcza – jak działa i gdzie można ją założyć?

Wybór formy ogrzewania w domu lub mieszkaniu nie jest może tak ekscytujący, jak wybór mebli, posadzki czy koloru ścian, ale jest równie ważny, jeśli nie jeszcze bardziej istotny. To od tego wyboru zależy nasz komfort termiczny, a także to, ile będzie nas kosztowało co miesiąc jego utrzymanie i ile czasu będziemy musieli poświęcać na konserwację oraz obsługę systemu grzewczego.

Kluczowe jest więc, aby dobrać właściwy jego rodzaj. Wartym uwagi rozwiązaniem, które wyróżnia się dużą nowoczesnością, są maty grzewcze. Warto się dowiedzieć, czym one właściwie są i na jakiej zasadzie działając, aby móc rozważyć, czy będą one dobrą opcją w naszym przypadku.

Jak działają maty grzewcze?

Maty grzewcze mogą być umieszczane w podłodze lub suficie. Warto zauważyć, że, jeśli chcemy wybrać właśnie tę metodę ogrzewania, mamy dużą swobodę w wyborze posadzki – dostępna jest nawet mata grzewcza pod panele. Można ją więc założyć zarówno w sypialni, salonie, kuchni czy łazience.

Taka mata wyposażona jest w specjalną folię na podczerwień i zasilana energią elektryczną. Nie działa na zasadzie konwekcji, więc jest ona optymalna dla alergików, a do tego jest na tyle wydajna, że pozwala na zapewnienie pełnego komfortu termicznego i może być stosowana jako główne źródło ogrzewania, a nie tylko ogrzewanie pomocnicze.

Montaż mat grzewczych jest relatywnie prosty (chociaż oczywiście powinni się nim zajmować specjaliści). Należy ona do bardzo bezpiecznych metod ogrzewania. Nie musimy zamartwiać się o buchające płomienie czy trujący gaz, który mógłby zacząć się ulatniać w nieruchomości. Nie ma też opcji, abyśmy się oparzyli podczas korzystania z takiego ogrzewania, ponieważ jego poszczególne elementy są w pełni ukryte.

Największe zalety mat grzewczych

Maty na podczerwień nie wymagają jakiejkolwiek konserwacji od użytkownika, nie zajmują też niepotrzebnie miejsca w pomieszczeniu. Jednocześnie są bardzo wygodne, proste w obsłudze i wydajne. Charakteryzują się niewielkimi stratami ciepła.

Jest to więc efektywna forma ogrzewania, która do tego może być bardzo ekologiczna, jeśli energię elektryczną potrzebną do jej zasilania będziemy pozyskiwać z odnawialnych źródeł, a więc na przykład z energii słonecznej, wiatrowej czy wodnej. Będzie ona dobrym rozwiązaniem zarówno do relatywnie niewielkiego mieszkania, gdzie liczy się każdy wolny metr, jak i do dużego domu jednorodzinnego.

Koszt założenia takiej instalacji jest zależny od powierzchni nieruchomości, ale nie tylko. Ma również znaczenie między innymi ilość termostatów.

Dodaj komentarz