Posiadanie pięknego ogrodu wymaga poświęcania czasu wszystkim roślinom. Wbrew pozorom ich doglądanie oraz pielęgnacja jest ważna przez cały rok – nawet zimą. O tej porze roku nie wszystkie z roślin są w stanie przetrwać mrozy oraz intensywne opady śniegu samodzielnie. Część z ogrodowych roślin – jak na przykład krzewy ozdobne wymagają dodatkowego doglądania i regularnego odśnieżania. W przeciwnym razie ich gałęzie mogą się połamać. To z kolei może przynieść inne konsekwencje. Jak zatem prawidłowo dbać o krzewy zimą? Sprawdzamy!
Jak dbać o krzewy ozdobne w okresie zimowym?
W okresie zimowym większość roślin dekoracyjnych zrzuca swoje liście, po to, aby odkryć przed właścicielami ogrodu swoje drugie piękno. Z reguły urzekają one wówczas oryginalnym kolorem, a niekiedy również fakturą. W połączeniu ze śnieżnobiałym śniegiem prezentują się one nadzwyczaj dobrze. Nie wszystkie z nich są jednak odporne na działanie niskich temperatur, gdy więc prognozy pogody zapowiadają zbliżające się przymrozki, należy wówczas rozpocząć przygotowania na zmianę pogody.
Prace w ogrodzie dotyczą wówczas zabezpieczania pni drzew, okrywania krzewów, jak i również wykonywania kopczyków, które mają za zadanie chronić wrażliwe korzenia. Te ostatnie można wykonać z kamyków, trocin lub słomy. Trzeba przy tym pamiętać o wsadzeniu w kopczyk trutki na myszy. Dzięki temu dodatkowo ochronimy krzak przed zniszczeniami gryzonia.
Jeżeli chodzi o gałęzie drzew oraz wszelkich krzewów ozdobnych to w ich przypadku konieczne jest regularne odśnieżanie. Zaniechanie tej czynność może przynieść wiele szkód. Najczęściej mokry puch łamie gałęzie, które zostają w miejscu zranienia narażone na niekorzystne działanie niskiej temperatury. Gdy jednak dojdzie do ich złamania, konieczne jest obcięcie uszkodzonej gałęzi i zabezpieczenie jej specjalną maścią.
Uwaga na zbyt szczelne otulenie drzew i krzewów!
Właściciele ogrodu, w którym znajdują się krzewy ozdobne oraz drzewka owocowe powinni pamiętać o odkrywaniu ich pni. Zabezpieczenie przed mrozami może zostać wykonane ze słomy, jutowych worków, a nawet starych koców czy prześcieradeł. Nie należy jednak zbytnio spieszyć się z wykonaniem takich zabezpieczeń. Zbyt szybkie okrycie roślin uniemożliwi im aklimatyzację do zmieniających się warunków.
Przy zabezpieczaniu pni drzew oraz krzewów trzeba jeszcze pamiętać o tym, aby ich otulina nie była założona zbyt ściśle. Nawet mimo mrozów rośliny muszą mieć zapewnioną swobodną cyrkulację powietrza. Gdy zostanie im ona ograniczona, wówczas ich pędy i pnie są narażona na powstawanie grzybów, które przyniosą wyłącznie kłopoty i szkody.
Ze zdjęciem otulin nie należy się zbyt spieszyć. Pozbyć się ich można dopiero wtedy, gdy nie są już zapowiadane przymrozki.