Protokół zdawczo-odbiorczy przy sprzedaży mieszkania. Co powinien zawierać?

Telewizor w domu – jakie pomieszczenie będzie najlepsze

Kupno i sprzedaż mieszkania to proces, który łączy się z całym szeregiem formalności. Oprócz najważniejszego dokumentu – nowej, odpowiednio przygotowanej umowy – sprzedający musi zadbać także m.in. o akt własności i wypis z księgi wieczystej. Nie wszystkie dokumenty są obowiązkowe – nie oznacza to jednak, że nie warto ich przygotować. Przykładem jest protokół zdawczo-odbiorczy. W tym artykule dowiesz się, jak go sporządzić i czy skorzystanie z usługi iBuying, którą oferuje nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości, może ułatwić finalizację transakcji.

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to nieobowiązkowy dokument, na którego przygotowanie często decydują się kupujący i sprzedający nieruchomości na rynku wtórnym. Podobnie jak umowa, jest on sporządzany w dwóch identycznych egzemplarzach i podpisywany przez obie strony transakcji. Obowiązują wówczas także wszystkie pozostałe zasady przygotowania dokumentów – w protokole zapisujemy datę, miejscowość i powołujemy się na odpowiednie akty notarialne.

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi gwarancję dotrzymania przez strony wszystkich założeń. Większość zapisów może uspokoić zwłaszcza kupującego. W dokumencie opisujemy bowiem stan danej nieruchomości. Od poczynionych między stronami ustaleń zależy, jak bardzo precyzyjny będzie opis i co dokładnie się w nim znajdzie. Zazwyczaj adnotacje dotyczą uiszczenia opłat czynszowych, stanu technicznego mieszkania (kondycji budynku: okien, ścian, sufitów i instalacji), liczników i wyposażenia. Bardzo często strony uzgadniają bowiem między sobą, jakie sprzęty pozostaną w mieszkaniu. Czasami sprzedający pozostawia je puste, innym razem nie zabiera z niego żadnych mebli. Dokument stanowi podstawę do ewentualnych roszczeń kupującego, w razie gdyby sprzedający postanowił zmienić zdanie.

Oczywiście, druga strona także czerpie z tego dokumentu korzyści. Protokół sprawia, że wszystkie ustalenia są jasne i zyskują moc prawną. Często zawiera on adnotację dotyczącą liczby przekazywanych kompletów kluczy oraz terminu ich zdania, do którego zobowiązują się obie strony. Dzięki temu zarówno kupujący, jak i sprzedający wie, kiedy transakcja ulegnie finalizacji.

Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości, czyli jak usprawnić proces sprzedaży?

Niestety, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jeśli sprzedajesz swój lokal, możesz trafić na sympatycznych i ugodowych kupujących – i tego ci życzymy! Jednak mogą oni także okazać się niezdecydowani lub roszczeniowi. Co więcej, niektórzy potencjalni klienci rezygnują z zakupu tuż przed zawarciem transakcji, kiedy wszystkie dokumenty są już gotowe. Z pomocą przychodzi nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości.

Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż nieruchomości – to portal, którego działanie opiera się na usłudze znanej jako iBuying. Według jej zasad, firma kupuje mieszkanie bezpośrednio od swojego klienta. Transakcja odbywa się szybko i bezpiecznie. Jeśli posiadasz już niezbędne dokumenty, połowa sukcesu gotowa. Jeśli potrzebujesz pomocy w ich przygotowaniu, proces potrwa tylko odrobinę dłużej, a przedstawiciel firmy wszystko ci wyjaśni. Wspólnie podpiszecie niezbędne umowy, a transakcję sfinalizujecie w gabinecie notariusza. Unikniesz w ten sposób niezdecydowanych klientów i zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Dodaj komentarz