Październik to ostatni moment na sadzenie roślin w ogrodzie

Październik to ostatni moment na sadzenie roślin w ogrodzie

Październik to niewątpliwie urokliwy miesiąc. Z jednej strony dni w tym miesiącu są już znacznie krótsze i chłodniejsze. Z drugiej jednak strony miesiąc ten, przy odpowiedniej pogodzie, potrafi zachwycić różnorodnością kolorów liści w parkach i ogrodach. Październik to także ostatni moment na nieco intensywniejsze prace w naszym ogrodzie. Jakie? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Pielęgnacja i projektowanie ogrodu

Kompleksową pielęgnację i październikowe projektowanie ogrodów w Grudziądzu i każdej innej miejscowości w Polsce możemy zlecić profesjonalnej pracowni architektonicznej Zielona Oaza, która od wielu lat zajmuje się ogrodami.  Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku zabieganych osób, a także tych, które w tym roku nie mają czasu na dokładne zajęcie się własnym ogrodem. Pomoc doświadczonych specjalistów nie skończy się jednak tylko na projekcie ogrodu, lecz na profesjonalnym wykonaniu i pielęgnacji zielonej przestrzeni. Jeśli jednak dysponujemy wolnym czasem, siłami oraz chęcią to w październiku samodzielnie możemy  zająć się porządkowaniem naszego ogrodu przed zimą, a także sadzeniem roślin, które zakwitną na wiosnę.

W październiku możemy kupić znacznie tańsze sadzonki drzew i krzewów z tzw. odkrytymi korzeniami. Nic zatem dziwnego, że spora część osób decyduje się właśnie jesienią na zakup nowych roślin do swojego ogrodu. W takiej promocyjnej cenie możemy kupić krzewy owocowe lub żywopłot. Podczas wyboru drzewek oraz krzewów zwracaj szczególną uwagę na ich wygląd. Te z zielonymi listkami mogą nie przetrwać nadciągających mrozów.

Oprócz sadzenia nowych roślin w październikowym ogrodzie należy także skupić się na usuwaniu jeszcze rosnących chwastów, zbieraniu resztki plonów, a także naturalnym nawożeniu krzewów i drzew. W tym miesiącu dobrze jest także ograniczyć podlewanie roślin. W październiku należy też pamiętać o regularnym grabieniu liści, a także konserwacji poszczególnych elementów ogrodowej architektury. 

Prace w październikowym ogrodzie – o czym jeszcze należy pamiętać?

Październik to także ostatni moment na przycinanie uszkodzonych gałązek niektórych krzewów owocowych. Jak radzą profesjonaliści od projektowania oraz pielęgnacji ogrodów z Zielonej Oazy http://e-zielonaoaza.pl/, październik to także dobry moment na usuwanie zaatakowanych przez choroby pędów róż. Należy jednak uważać z ich przycinaniem, ponieważ uszkodzenie żywej tkanki może być o tej porze roku zabójcze dla rośliny. Warto zatem zabezpieczyć wszystkie rany roślin po przycinaniu specjalną, przeciwgrzybiczą i przeciwbakteryjną maścią ogrodniczą.

Dodaj komentarz