Sprzątanie domu bez chemii – domowe sposoby

Sprzątanie domu bez chemii – domowe sposoby

Czystość w naszym domu jest dla nas pierwszorzędna. Lubimy odpoczywać w pachnącym mieszkaniu, bez tej myśli z tyłu głowy – ,,ta plama w kuchni to nigdy nie zejdzie!”. Nie zawsze lubimy to robić, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze starymi plamami, które zaniedbaliśmy wcześniej, albo takimi, na które żadne znane Wam sposoby nie działają.

Sprzątanie bez chemii – czy to możliwe?

Oczywiście! Nie potrzebujesz tony chemii sklepowej aby zadbać o swój dom i jego czystość. Poniżej znajdziesz kilka produktów, które zmienią twoje życie. Sprzątanie zamieni się w przyjemność, a dotychczasowy koszmar zniknie.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona ma wiele właściwości. Za pewne kojarzy Wam się tylko z tworzeniem wypieków. Nic mylnego! Idealnie nadaje się do sprzątania.

  • Zaschnięta plama w piekarniku – pomieszaj sodę z wodą do uzyskania gęstej papki – nałóż ją na plamę i pozwól jej działać. Zostaw mieszankę na jakiś czas. Dokładnie zmyj papkę i ciesz się czystością;
  • przypalone garnki – postępujemy dokładnie tak samo jak z powyższym przypadkiem (możemy zamiast wody użyć odrobiny octu)
    Na przypalone garnki idealnie sprawdzi się również ketchup. Tak! Zwykły ketchup. Nanieś go na przypalone miejsce i pozostaw na długi czas. Dokładnie zmyj i gotowe!;
  • przykry zapach w lodówce – nie tylko ziarna kawy czy cytryna zabije brzydki zapach w lodówce. Nasyp do szklanki trochę sody i wstaw do lodówki (jeśli dołożysz do tego sok z cytryny – efekt będzie niezwykły).

Ocet

Jest niezastąpiony nie tylko do przetworów ale również w sprzątaniu naszego mieszkania. W tym przypadku pamiętaj o zakładaniu rękawiczek i otwarciu okna (jeśli nie posiadasz go w pomieszczeniu, które sprzątasz – często je opuszczaj). Niestety zapach nie należy do przyjemnych ale warto!

  • pozostałości remontu – fugi na kafelkach – podgrzej ocet (nie gotuj go) – zamocz gąbkę (miękką stronę) lub szmatkę i po prostu umyj kafelki. Możesz zmyć je następnie czystą wodą aby pomóc pozbyć się brzydkiego zapachu octu;
  • przypalone garnki – powyżej opisany został sposób z sodą oczyszczona i wodą (zamiast wody możemy śmiało użyć octu) – mieszanka zacznie buzować, a brud schodzić;
  • Osad z mydła i kamień – ocet idealnie spełni swoją funkcje w armaturze łazienkowej i kuchennej – połącz wodę z octem metodą 1:1 ( jedna szklanka wody i jedna szklanka octu) – umyj powierzchnie. Jeśli osad jest zbyt duży – namocz ręcznik papierowy w mieszance i pozostaw w miejscu gdzie chcemy pozbyć się brudu.

Chusteczki nawilżane i proszek do pieczenia

Produkty te idealnie nadadzą się do czyszczenia fug, zarówno takich po remoncie jak i w codziennym użytkowaniu.

  • Chusteczki nawilżane – wystarczy po prostu zetrzeć nimi brud z fug;
  • proszek do pieczenia – należy połączyć go z małą ilością wody – powstałą papką domyć fugi.

Pianka do golenia

Tutaj możecie być zaskoczeni. Pianka do golenia, którą używacie w domu idealnie sprawdzi się do czyszczenia szczotek do włosów! Każda kobieta wie jak trudne jest to zadanie i ile problemów jest z tym związanych. Teraz nie musisz kupować nowej szczotki!
Wystarczy obrać szczotkę z włosów, bezpośrednio na nią nałożyć piankę do golenia. Zostawić na co najmniej 2 godziny. Następnie spłucz dokładnie wodą i sprawdź jak łatwo wyczyścisz swoją szczotkę! Pozostaw do wyschnięcia i ciesz się starą-nową szczotką do włosów.

Dodaj komentarz