Jak uporać się z odpadami zielonymi?

Jak uporać się z odpadami zielonymi?

Pielęgnacja terenów zielonych to dla wielu osób sama przyjemność. Dbanie o swoje otoczenie i zajmowanie się przyrodą uspokaja i odpręża. Jednak efektem takich prac są odpady zielone, które często stanowią problematyczną kwestię. Co kryje się pod pojęciem takich odpadów? Odpady zielone to po prostu części roślin, które pozostają po wspomnianej pielęgnacji. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza liście, gałęzie, owoce, krzaki, drobne pędy, trawy, drzewka, a nawet resztki kuchenne. Niejednokrotnie ich ilość jest tak duża, że nie mamy pomysłu, co z nimi zrobić. Na szczęście istnieje na to kilka sposobów. O wybranych z nich przeczytasz poniżej.

Wywóz odpadów zielonych

Jeżeli zgromadziliśmy naprawdę sporo odpadów tego typu, to warto, aby ich wywozem zajęła się profesjonalna firma. Wywóz odpadów zielonych Gdańsk to spore udogodnienie, ponieważ nie musimy martwić się tym gdzie ani w jaki sposób przewieźć odpady. Jedyne co należy zrobić, to zamówić odpowiednich rozmiarów kontener i napełnić go odpadami. Resztą zajmie się usługodawca. Kiedy warto skorzystać z tej możliwości? Zawsze wtedy, kiedy planujemy prace ogrodowe większych rozmiarów. Trzeba, bowiem, pamiętać, że odpady zielone należy segregować. Dlatego wyrzucanie ich do zwykłego pojemnika na śmieci nie jest dobrym pomysłem.

Samodzielny wywóz odpadów

To rozwiązanie, choć tańsze od wcześniej omawianego, wymaga od nas sporo więcej pracy, ponieważ to my sami musimy załadować odpady i wywieźć je w odpowiednie miejsce. Wcześniej jednak należy się zorientować, gdzie w pobliżu znajduje się punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych i zaplanować, w jaki sposób dostarczymy tam nasze odpady zielone. Ta metoda zalecana jest tylko wtedy, kiedy nie zgromadziliśmy zbyt wiele tychże odpadów i jesteśmy w stanie sami sobie z nimi poradzić.

Skorzystanie z worków lub pojemników na odpady mokre

To rozwiązanie również najlepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy naszych odpadów nie ma zbyt wiele. Pojemniki na mokre odpady mają specjalne oznaczenia i łatwo je rozpoznać. Jednak posiadają one również ograniczona pojemność. Jeśli więc nie pomieścimy w nich wszystkich odpadów zielonych, to będziemy zmuszeni albo samodzielnie dostarczyć je do punktu odbioru albo skorzystać z dodatkowych worków i to w niej zapakować odpady. Trzeba jednak pamiętać, że worki należy odpowiednio oznaczyć, aby osoby zajmujące się wywozem wiedziały, że znajdują się w nich odpady zielone, które podlegają segregacji.

Jak więc widać, to na którą metodę się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od ilości zgromadzonych odpadów. W przypadku, kiedy tych ostatnich jest więcej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z profesjonalnych usług firmy zajmującej się wywozem.

Dodaj komentarz