Kuchnia w stylu wiejskich dworków to marzenie niejednej osoby. Jeśli lubisz tradycyjny klimat wnętrz kuchennych, z wykorzystaniem naturalnego drewna, elementów kutych czy ceramiki, to styl rustykalny jest idealnym wyborem, który wpisze się w Twoje gusta. Wystarczy kilka elementów, aby kuchnie zyskały folkowy i sielski charakter.
Po pierwsze dobór koloru ścian i podług
Zaczynając wykończenie wnętrza kuchni musimy wybrać odpowiednie materiały na podłogi i ściany. Idealnym wyborem dla rustykalnej aranżacji wydają się być kamień, a także drewno. W kamieniu można wykończyć część ścian lub podłogi. Drewno sprawdzi się jako wykończenie podłogi, pod warunkiem, że wybierzemy takie, które jest odpowiednie do tego wnętrza, a więc odporne na warunki podwyższonej wilgotności. Również kamień musi być odpowiednio zaimpregnowany. Najlepiej wybierać kolorystykę beżów, a także brązów i czerwieni. Dlatego w przypadku kamieni sprawdzą się łupki kwarcytowe, a drewna np. merbau.
Kuchnie na wymiar w rustykalnym stylu
Kluczowe w stylu rustykalnym jest dobranie odpowiednich szafek kuchennych i blatów. Najlepiej zdecydować się na te o prostych bryłach z ryflowanymi frontami w beżowej lub brązowej kolorystyce. Górne szafki warto wybrać z eleganckimi szybkami, które dodają meblom kuchennym charakteru retro. Przeszklenia mogą mieć kształt trapezu, co doskonale pasuje do tej stylistyki, gdzie proste linie przełamane są wypukłościami na frontach. Kuchnia rustykalna może być wyposażona w kamienne lub drewniane blaty. Jeden i drugi rodzaj doskonale tu pasuje. Do brązowych, drewnianych szafek kuchennych mebli warto dobrać blaty w beżowym lub szarym kolorze.
Meble dodatkowe i sprzęty, które pasują do rustykalnej kuchni
Poza tradycyjnymi szafkami tworzącymi ciąg roboczy warto zdecydować się na kuchenny kredens. Może on być rzecz jasna elementem kuchni na wymiar, bądź stanowić dodatkowy mebel postawiony w rogu kuchni. W przypadku tworzenia kącika jadalnianego istotny jest również dobór stołu, koniecznie drewnianego, o widocznej strukturze drewna oraz dopasowanych do niego drewnianych krzeseł o bardzo prostym kształcie. Można również zdecydować się na rzeźbione w drewnie krzesła oraz stół z wypolerowanym i lakierowanym drewnianym blatem. Warto wybrać również żeliwny wieszak, na którym mogą zawisnąć kuchenne akcesoria. Warto również zdecydować się na kuchnię w zabudowie, szczególnie, jeśli chcemy ukryć nowoczesne elementy kuchni, takie jak np. zmywarka. Szczegóły pełnią istotną rolę, dlatego trzeba zwrócić uwagę również na dobór zlewozmywaka. Najlepiej, jeśli nie jest wykonany ze stali, a z konglomeratu, co lepiej komponuje się z drewnianą aranżacją wnętrza.
Szczegóły, które nadają wnętrzu odpowiedniego, rustykalnego charakteru
W aranżacji kuchni w dowolnym stylu niezwykle istotne są detale. Nie inaczej jest w przypadku kuchni w stylu rustykalnym. Dlatego warto wybrać tu wzorzyste zasłony, które mogą być wyposażone w kurpiowskie bądź łowickie wzory. Niemniej jednak nie trzeba koniecznie decydować się na polski folklor. Równie dobrze można wybrać desenie znane z bawarskiego, czy nordyckiego folkloru, co również sprawdza się w rustykalnym wnętrzu. Zasłony i obrusy w charakterystyczny wzór nordycki – połączonych ze sobą rombów, bądź bawarskie motywy kwiatowe mogą pięknie się prezentować. Oczywiście można postawić również na koniakowską koronkę. Jeśli chodzi o meble kuchenne to istotnym detalem są uchwyty. Warto wybrać okrągłe porcelanowe gałki z kwiatowym motywem, które doskonale się sprawdzą w połączeniu z prostą bryłą drewnianych mebli. Można zdecydować się również na gałki z postarzanego mosiądzu.
W przypadku tworzenia kuchni otwartej na salon warto pamiętać o dopasowaniu mebli kuchennych do salonowych, np. szaf czy komód. Warto wybrać podobne wybarwienie, a także stylistykę. Można pokusić się również o kontrastującą kolorystykę kuchennych mebli i tych obecnych w salonie. Kuchnia w rustykalnym stylu z pewnością jest niebanalnym wyborem, odróżniającym od nowoczesnych aranżacji tego wnętrza na wysoki połysk. Takie kuchnie, ze względu na zastosowanie naturalnych materiałów, a także folkowy klimat są ponadczasowe.