Kredyt na zakup domu

Kredyt na zakup domu

Posiadanie własnego domu jest jednym z głównych celów w życiu większości ludzi. Posiadanie własnego domu jest dla wielu bardzo ważne, ze względu na wiele czynników. Mając własny dom, możemy czuć się w nim bezpiecznie. Ponadto, dom to miejsce, w którym można budować trwałe więzi i relacje rodzinne. Własny dom jest miejscem, do którego zawsze można wrócić i w nim odpocząć. Daje on stabilność i ustatkowanie jego mieszkańcom. Jednak w dzisiejszych czasach zakup, czy też wybudowanie swoich „czterech kątów” nie jest takie proste.

Dom na kredyt

Ceny nieruchomości w Polsce w ostatnich latach mocno szły w górę. Aktualnie ceny mieszkań, działek i domów są bardzo wysokie. Nie każdego stać na zakup swojego wymarzonego domu. Dlatego też mnóstwo ludzi decyduje się na wzięcie kredytu w banku, dzięki któremu mogą nabyć swoje własne lokum. Kredyt na zakup domu jest sposobem na szybsze jego zdobycie. Zbieranie pieniędzy i oszczędzanie nie jest takie łatwe i trwać może wiele lat. Zbieranie funduszy jest trudniejsze zwłaszcza dla ludzi, którzy mają już rodzinę. Spora część osób nie chce czekać z rozpoczęciem życia na swoim, stąd też tak popularne stają się kredyty hipoteczne.

Kredyt to ciężka sprawa

Zaciągnięcie kredytu nie jest wcale łatwą sprawą. Decydując się na taki krok, przede wszystkim trzeba go bardzo dobrze przemyśleć. Kredyt na dom jest zobowiązaniem, które zaciągamy na kilkadziesiąt lat. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że każdego miesiąca, przez wiele lat będziemy musieli przelewać pewną kwotę pieniędzy dla banku. Gdy już jesteśmy pewni, że chcemy ten kredyt i wiemy, że damy sobie z nim radę, trzeba wybrać jak najbardziej korzystną ofertę bankową. W tym celu warto przejrzeć wszelkie opcje, które proponują banki.

Bank wymaga spełnienia pewnych warunków

Należy pamiętać, że nie każdej osobie bank może udzielić kredytu. Może się zdarzyć, że bank negatywnie oceni naszą zdolność kredytową i wtedy nie otrzymamy pieniędzy na zakup domu. Jeżeli nasze zarobki nie są wystarczająco wysokie, dobrym pomysłem może być wzięcie kredytu wspólnego, wraz ze współmałżonkiem(jeżeli go posiadamy). W takiej sytuacji szansa na kredyt się zwiększa.

Warto także wiedzieć, że wspólny kredyt z partnerem wcale nie jest obwarowany koniecznością pozostawania w związku małżeńskim. Bank daje bowiem możliwość wzięcia kredytu osobom bez ślubu. Wtedy obie osoby są traktowane przez bank jako współkredytobiorcy, którzy mogą w dowolny sposób kształtować w jakiej części będą odpowiadać za zaciągnięte zobowiązanie. Jest to możliwe tylko w przypadku kredytu dla osób niespokrewnionych. W przypadku małżeństw kredyt obciąża w równym stopniu obie strony.

Jaką kwotę pożyczyć?

Koniecznie trzeba przemyśleć również to, jaką kwotę chcemy pożyczyć. Generalnie dobrze jest mieć jak największy wkład własny, dzięki czemu możemy pożyczyć mniejszą kwotę i szybciej spłacimy zobowiązanie, będziemy mogli wynegocjować korzystniejsze warunki kredytowania ( czyli tańszy kredyt) czy płacić stosunkowo niskie raty.

Pamiętajmy, że decyzja o wzięciu kredytu na dom powinna być bardzo dobrze przemyślana. Pochopne decyzje finansowe, zwłaszcza dotyczące tak długiego okresu czasu mogą nie wyjść nam na dobre. Warto mieć także świadomość, że mając dług, trzeba będzie go spłacić. Nawet jeżeli stracimy pracę lub będzie nam się gorzej wiodło, to bank nadal będzie wymagał spłaty kredytu. Dlatego w przypadku kredytu na dom, który jest kredytem długoterminowym, warto poza kosztami sprawdzić także czy dany bank w swoich produktach ma także coś na wypadek naszej chwilowej niewypłacalności. Poza ceną dobrze jest więc sprawdzić także np. ofertę wakacji kredytowych czy karencji w spłacie rat.

 

Dodaj komentarz