Zwierzęta w domu – za i przeciw

Zwierzęta w domu – za i przeciw

Najlepszy przyjaciel

Zwierzęta są bardzo oddane i wdzięczne, potrafią okazać wiele uczucia i przywiązują się do właścicieli. Są też bardzo wrażliwe i delikatne, dlatego zanim zdecydujesz się na przygarnięcie czworonoga, zastanów się, czy na pewno będziesz miał czas i chęci zajmować się nim tak jak tego potrzebuje. Często bywa tak, że posiadanie psa, kota, świnki morskiej czy innych pupili to tylko chwilowa fanaberia a właściciel okazuje się mieć słomiany zapał do wszelkich prac z nim związanych. Przez pierwsze dni jest zafascynowany posiadaniem nowego członka rodziny i zajmuję się nim bez problemu, a po pewnym czasie okazuje się, że ten zapał opada i zwierzę jest zaniedbywane. W najgorszych przypadkach zostaje ono oddane do schroniska. Niestety takie są realia, dlatego tak ważne jest dokładnie przemyślenie i odpowiedzialna decyzja o posiadaniu zwierząt w domu.

Zwierzęta w domu – za i przeciw

Za przygarnięciem zwierzęcia do domu na pewno przemawia fakt, że szczególnie te większe jak pies czy kot bardzo pozytywnie wpływają na atmosferę w domu i nasze samopoczucie. Jeżeli mieszkamy sami to zwierzę może stać się naszym prawdziwym przyjacielem i wracając z pracy będziemy mieli pewność, że czeka na nas ktoś, kto naprawdę tęsknił i cieszy się na nasz widok. Na pewno posiadanie zwierząt w domu nauczy nas systematyczności i odpowiedzialności. Jeżeli jesteśmy świadomymi osobami to na pewno będziemy potrafili odpowiednio zająć się pupilem i całym jego otoczeniem jak i potrzebami.

Przeciwko przygarnięciu psa, kota czy innych czteronożnych przyjaciół powinny zastanowić się osoby, które bardzo dużo pracują, ponieważ w takiej sytuacji niestety nie poświęcą one zwierzęciu tyle czasu, ile potrzebuje, a zaniedbywanie go wpłynie nie tylko na jego rozwój, ale może również dać negatywne skutki wpływające na jego otoczenie – czyli twój dom. W przypadku psa może dojść do tego, że zacznie gryźć różne rzeczy, może zacząć załatwiać się na dywan zbyt długo czekając na właściciela, a kiedy ten w końcu wróci, to zamiast wspólnej radości ze spotkania z pupilem będzie czuł rozgoryczenie i złość, która może odbić się niechęcią wobec zwierzęcia. Jeżeli wiesz i przyznajesz się do tego, że po prostu jesteś leniwy i nie lubisz wszelkich domowych prac to przygarnięcie zwierzęcia również nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wymaga to jednak sumienności i pracy przy nim. Oczywiście przeciwwskazaniem jest również silna alergia – choć w tym przypadku można z nią walczyć.

Zanim zatem zabierzesz do domu zwierzę – pomyśl! To nie rzecz, którą można po prostu wyrzucić, kiedy się zużyje.

Dodaj komentarz