Materac dla dziecka – jaki wybrać?

Materac dla dziecka – jaki wybrać?

Nowy lokator

Oczekiwanie na nowego członka rodziny poza radością i pozytywnymi emocjami niesie za sobą również wiele pytań i wątpliwości. Zastanawiacie się, czy na pewno sobie poradzicie w nowej roli, czy będziecie umieli zauważyć, że z maluszkiem coś jest nie tak, żeby nie przeoczyć przeziębienia, jak ubrać go adekwatnie do pogody… W głowie przyszłych rodziców kłębi się wiele pytań, częstym z nich jest również to, dotyczące wyboru materaca dla dziecka. Piankowy, kokosowy, a może lateksowy? Spróbujemy pomóc w wyborze, opisując materace najczęściej wybierane przez rodziców.

Materac dla dziecka – jaki wybrać?

Materace piankowe – wśród nich wyróżniamy wykonane z pianki poliuretanowej oraz z pianki termoelastycznej. Materace z pianki poliuretanowej są co prawda tanie, ale szybko się odkształcają. Natomiast te z pianki termoelastycznej dopasowują się do ciała dziecka pod wpływem temperatury jego ciała. Są wysoce elastyczne.

Materace kokosowe – bardzo popularne w ostatnich czasach. Specjaliści jednak nie polecają ich dla noworodków i niemowląt, ponieważ są zbyt twarde. Ewentualnie można zastosować takie, które są połączeniem materaca kokosowego i np. piankowego. Wtedy strona materaca, która wykonana jest z pianki może być przeznaczona dla najmłodszych dzieci, natomiast strona kokosowa powinna być używana w przypadku maluchów, które potrafią już samodzielnie siedzieć. Są antybakteryjne i antyalergiczne.

Materace lateksowe – niestety są dosyć drogie. Też są antybakteryjne i antyalergiczne, dodatkowo charakteryzują się wysoką elastycznością i bardzo dobrą gęstością – dobrze utrzymują ciało dziecka i równomiernie rozkładają jego ciężar. Nie zatrzymują wilgoci i „oddychają”. Materace wykonane z naturalnego lateksu mogą jednak uczulać.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Niezależnie od tego, na jaki materac się zdecydujecie, pamiętajcie, że musi od być przede wszystkim nowy. Używanie materacy po starszym rodzeństwie nie jest wskazane, ze względu na odkształcenia, które maluch może odczuć, mimo, że nie są widoczne. Powinien być średniej twardości oraz charakteryzować się dużą elastycznością, aby dopasować się do kształtu dziecka – wtedy ciężar ciała odpowiednio się rozkłada, a kręgosłup jest utrzymywany w odpowiedniej pozycji. W zależności od wieku dziecka należy tez dobrać grubość materaca – dla noworodka i niemowlaka wystarczy materac nie przekraczający 10cm grubości, natomiast im dziecko jest większe, tym większa jest masa jego ciała i wtedy należy zmienić materac na grubszy. Mam nadzieję, że teraz wybór materaca będzie dla Was łatwiejszy.

 

Dodaj komentarz