Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Warto, by dokładnie przemyśleć decyzję o jej wyborze, a konkretny materiał najlepiej wybierać już na etapie projektu. Zupełnie inna posadzka sprawdzi się przecież w kuchni, przedpokoju czy łazience, inna podłoga będzie królować zaś w salonie bądź sypialni. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które dyktowane są dzisiaj zarówno przez światowych projektantów, jak i inwestorów, którzy zdecydowali się urządzać właśnie „M”.
Parametry praktyczne
Podłoga ma być przede wszystkim funkcjonalna. Musi być to podłoże odporne na ścieranie, rysowanie, blaknięcie, pękanie. Patrząc na różne przestrzenie w domu, podłoga ma być odporna na wilgoć, wysokie i niskie temperatury oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Pod uwagę należy brać również ogrzewanie podłogowe, bo na takie niestety nie uda nam się położyć każdego rodzaju podłogi, w szczególności mówimy tutaj o panelach czy parkiecie.
Design też ma znaczenie
Oprócz parametrów technicznych, dzięki którym podłoga będzie służyć przez wiele lat, uwagę zwraca się też na jej wygląd. Podłoga musi przecież pasować do wyposażenia wnętrz, ma być też po prostu modna. Dzisiaj do wyboru mamy liczne rozwiązania, w tym drewniany parkiet, płytki, panele czy wylewki epoksydowe. Tylko od indywidualnych preferencji i gustu zależy, na jaki rodzaj postawimy.
Uznaje się, że do wnętrz nowoczesnych pasuje dzisiaj podłoga z żywicy, w tym retro lepiej sprawdzi się parkiet z drewna. Do pomieszczeń klasycznych można wybierać dowolnie, a podłoga może być nawet jednym z głównych elementów dekoracyjnych.
Cena jako wyznacznik
Okazuje się, że inwestorzy bardzo często sugerują się też ceną. Najdroższy jest naturalny kamień, ale świetną alternatywą pozostaje wtedy gres albo płytki ceramiczne dobrej jakości. Nie wszystkich stać również na naturalny parkiet i wtedy opcjonalnie można wybierać panele.
W średniej cenie wykonać można także wylewki epoksydowe, które dzisiaj łączą wszystkie niezbędne funkcje, jakie ma wykazywać podłoga w prywatnej nieruchomości. O ile jeszcze do niedawna taki rodzaj posadzki wykorzystywany był jedynie w halach przemysłowych, fabrykach czy warsztatach samochodowych, dzisiaj świetnie sprawdza się w kuchni, łazience, salonach, garażach albo na tarasie zewnętrznym.