Listwy elewacyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Listwy elewacyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Wykończenie domu od zewnątrz, jest równie ważne co urządzeni środka. Musimy jednak zastosować materiały, które są odporne na zmienne warunki pogodowe i wytrzymałe na uszkodzenia. Jednym z takich przedmiotów są listy elewacyjne. Uatrakcyjniają one dom od zewnątrz i pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych. Jak wybrać listwy elewacyjne i gdzie się je montuje? 

Listwy elewacyjne – co to jest? 

Budowa domu wiąże się nie tylko z aranżacją wnętrza, ale równie ważny jest wygląd zewnętrzny budynku. W tym celu wybieramy oryginalną elewację, estetyczną dachówkę, czy ciekawe kafelki na schody. Warto jednak pamiętać, że ważnym elementem są także listy elewacyjne, które najczęściej znajdują się wokół okien. Sztukaterię elewacyjną można wykorzystać również do ozdoby wnętrza. Na przykład do oryginalnego wykończenia sufitu, ścian lub jako ramę do lustra. 

Listwy elewacyjne to prosty i ciekawy sposób na urozmaicenie wyglądu naszego domu. Dzięki temu możemy sprawić, że budynek będzie się w estetyczny sposób wyróżniał na tle sąsiadów. To także świetny sposób na odświeżenie wyglądu domu lub ukrycie drobnego pęknięcia w elewacji wokół okna, kiedy jeszcze nie planujemy generalnego remontu. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze listew elewacyjnych? 

Listwy elewacyjne produkowane są z lekkiego styropianu i należą do grupy produktów sztukateryjnych, czyli ozdobnych. Jest to dodatek, który pozwala na oryginalne wykończenie budynku i nadanie mu indywidualnego charakteru. Listwy elewacyjne możemy podzielić na dwie kategorie – profile i bonie. Te pierwsze montuje się wokół okien lub drzwi i stanowią eleganckie wykończenie. Z koeli bonie elewacyjne pełnią funkcję czysto ozdobą i montuje się je bezpośrednio na tynku. 

Wybierając listwy elewacyjne, musimy wybrać odpowiedni model do ich przeznaczenia. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj styropianu, z którego zostały wykonane. Listwy elewacyjne muszą być wytrzymałe na różne warunki pogodowe, tak żeby nie uległy zniszczeniu po krótkim czasie. Z tego względu warto wybrać twardy styropian, który jest odporny zarówno na deszcz, śnieg, mróz, jak i upały. 

Warto również pamiętać, żeby dobrać sztukaterię do wyglądu budynku. Dzięki temu uzyskamy spójną estetykę domu i nie będzie on kiczowaty. Ze zdobieniami łatwo przesadzić. Co więcej, zdecyduj się na jeden model, który konsekwentnie wykorzystasz przy każdym oknie. Sztukateria elewacyjna powinna stanowić spójną całość z aranżacją architektoniczną domu. 

1 Comment

Dodaj komentarz