Kolorowy zawrót głowy, czyli wybieramy farbę do mieszkania

Dobór kolorów farb do własnego domu czy mieszkania nie jest prosty. Palety barw proponowane przez producentów są naprawdę ogromne i wydają się nie mieć końca. Należy więc pamiętać, że kolor ściany powinien współgrać z całym wnętrzem i jego aranżacją. Kolory farb, których użyjemy do malowania pomogą nam stworzyć odpowiedni nastrój pomieszczenia.

Jakie kolory są dostępne?

Producenci farb do wnętrz prześcigają się w proponowaniu wydajnych i odpornych na zabrudzenia rodzajów farb. Natomiast proponowane kolory prawie nie dają sie policzyć. Każda niemal emulsja dostępna jest w co najmniej osiemdziesięciu lub więcej odcieniach.  Oprócz gotowych kolorów w ofercie znaleźć możemy odcienie tworzone w mieszalniku farb. Można stracić orientację. Najlepiej wybierając się po farbę do ścian zabrać ze sobą próbki materiałów i kolorów jakie są już w danym pomieszczeniu, aby je odpowiednio dobrać.

Producenci farb często nadają stworzonym przez siebie odcieniom farb ciekawe nazwy. Wywołując konkretne skojarzenia, mają one przyciągnąć uwagę kupujących. Czyż nie chcielibyśmy mieć ścian pomalowanych farbą o nazwie: miejski rytm, wrzosowa dolina, Kreta, Prowansja, indiańskie lato, czy zagubiony list. Ba, nawet całe palety barw ze sobą współgrające mają nadawane nazwy.

Inspiracje

Inspiracja dla kolorów farb najczęściej jest natura i sztuka. Trendy i mody zmieniają się, a wraz z nimi dostępne na półkach sklepowych kolory farb. Jednego roku popularne są kolory Południowej Francji, innego zaś dominują skandynawskie biele i błękity. W roku 2022 polecane są trendy zaczerpnięte z mody. Popularne stają się kolory nude, czyli przypominające kolor skóry. Inny trend stanowią srebra i szarości zestawiane z bardzo jaskrawymi kolorami. Dla wielbicieli natury poleca się trendy etno, bazujące na kolorach ziemi.

Przy urządzaniu własnego domu nie zawsze podążać trzeba za modą. Warto zastanowić się czego oczekujemy od naszego mieszkania, jakie funkcje ma spełniać i w jaki wprowadzać nas nastrój. Przy tak bogatej ofercie producentów, którzy proponują nam szeroką paletę barw farb, każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Dodaj komentarz