Jak wycenić nieruchomość – czyli co ma wpływ na wyższą cenę domu?

Jak wycenić nieruchomość – czyli co ma wpływ na wyższą cenę domu?

Każdy, kto kiedykolwiek chciał kupić dom, z pewnością zna ten problem – zupełnie różne ceny z pozoru podobnych nieruchomości. Bardzo często zdarza się tak, że kupujący zastanawiają się, co ma wpływ na bardzo wysoką lub wręcz odwrotnie – podejrzanie niską cenę danego domu. Otóż czynników, od których to zależy, jest bardzo dużo i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas wyceny domu.

Stan prawny domu

To, jakie prawo przysługuje do nieruchomości, jest jednym z ważniejszych czynników, który wpływa na cenę danego domu. Wyróżnia się następujące rodzaje prawa do nieruchomości: prawo własności, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe, odrębna własność. Co więcej, nieruchomości mogą być także obciążone hipoteką, długami prawem dożywocia czy innymi prawami, przez które osoby trzecie mogą rościć prawa do nieruchomości. Z perspektywy kupującego najlepszym i niestety jednocześnie najdroższym jest prawo do nieruchomości, które przewiduje, że dom stanie się stuprocentową własnością kupującego. Na rynku nieruchomości nie brakuje jednak domów, które kuszą atrakcyjna ceną, jednak jeśli się im dokładniej przyjrzeć to ich stan prawny nie jest korzystny dla potencjalnego kupującego.

Nowoczesne udogodnienia

Jeśli dom posiada nowoczesne udogodnienia takie jak np. fotowoltaika Toruń lub klimatyzacja, to jego cena może być zdecydowanie wyższa niż z innych, z pozoru podobnych nieruchomości. Panele słoneczne zamontowane na dachu budynku mogą pozwolić zaoszczędzić pieniądze na prądzie przyszłym właścicielom. Należy jednak pamiętać, że ich kupno i montaż kosztuje zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych, przez co cena nieruchomości pójdzie w górę. Fotowoltaika Toruń jest jednak na tyle atrakcyjna dla potencjalnych kupców, że są oni w stanie za nią dopłacić.

Rodzaj budynku

To jak skonstruowany jest budynek i ile ma lat, również ma wpływ na jego cenę. Im starsze budownictwo i mniej nowoczesna konstrukcja budynku, tym niższą cenę powinien zaproponować nam sprzedawca. Trzeba pamiętać o tym, że nawet nieruchomości dotyka pewna moda i obiekty w kształcie „klocka”, które powstały kilkadziesiąt lat temu nie są czymś, czego oczekują młodzi ludzie, którzy szukają swojego pierwszego domu. O wiele lepiej i drożej sprzedają się nowoczesne konstrukcje i domy, które zostały wybudowane według dzisiejszych standardów. O wiele droższy będzie dom, który powstał kilka lat temu i wygląda świeżo niż ten, który budowany był kilkadziesiąt lat temu, gdy możliwości budowlane nie były jeszcze tak duże, jak są dziś.

Dodaj komentarz