Jakie są realne koszty budowy wymarzonego domu oraz od czego to zależy?

Jakie są realne koszty budowy wymarzonego domu oraz od czego to zależy?

Każdy marzył kiedyś o zbudowaniu własnego domu. Bardzo często cel ten jest odkładany latami, z powodu wielu zmiennych na rynku, w tym zmianie cen materiałów budowlanych lub problemu z wyborem lokalizacji. Przed przystąpieniem do realizacji zaczynamy liczyć koszty, jakie musimy ponieść, chcąc zbudować nasz wymarzony dom. Jakie obecnie są koszty budowy domu? Od czego zależą?

Od czego zależy ostateczny koszt budowy domu?

Dla wielu z nas, zbudowanie własnego domu, będzie największym wydatkiem, jaki poniesiemy w życiu. Koszty budowy domu, są rzeczywiście duże i zależą od wielu czynników. Najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na cenę budowy to:

  • wybór technologii, która będzie wykorzystana do budowy,
  • koszt projektu budowlanego,
  • koszt wszystkich materiałów budowlanych,
  • koszt wykonania prac przez ekipę budowlaną,
  • wielkość powierzchni użytkowej,
  • standard budowy.

Nie ma co ukrywać, że koszty budowy domu z roku na rok co coraz większe. Mają na to wpływ, wzrosty cen materiałów, ale również większe koszty robocizny i ceny działek. Warto również pamiętać, że co jakiś czas wchodzą w życie nowe przepisy, które, np.: mówią o nowych parametrach izolacyjnych (to prawo weszło w życie 1 stycznia 2021 roku), co wiąże się bardzo często z wykorzystaniem nowych i droższych materiałów.

Tak jak koszty materiałów, równie istotne jest dobranie odpowiedniej ekipy budowlanej. Tutaj z pomocą przychodzi internet i mieszkając np.: w okolicach Warszawy, wystarczy otworzyć przeglądarkę i wpisać: “budowy domów Warszawa“, aby naszym oczom ukazało się spora liczba firm budowlanych, które oprócz robocizny, są nam w stanie dostarczyć cały projekt domu. Wybór dobrej ekipy budowlanej, jest bardzo ważny, ponieważ wybierając odpowiednich ludzi, mamy pewność, że praca będzie przebiegała szybko i sprawnie. W tym przypadku nie warto “głosować portfelem” i zamiast najtańszej firmy wybrać taką, która ma dobre opinie.

Pamiętajmy również, że inny będzie koszt budowy domu parterowego, a inny koszt zbudowania domu piętrowego. Również wybór standardu ma znaczenie: stan surowy zamknięty, deweloperski, czy stan surowy otwarty? Budowa każdego z nich będzie kosztowała inaczej, a powinniśmy pamiętać, że budowa jest tylko pierwszym etapem budowania domu, a jeszcze pozostaje nam wykończenie wnętrz.

Czy wzięcie kredytu na budowę domu to dobry pomysł?

Kredyty hipoteczne, są dość często brane przez osoby, których nie stać na wybudowanie domu za własne pieniądze. Taki kredyt możemy wziąć na określonych warunkach, np.: przy odpowiednio wysokim wkładzie własnym. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na kredyt, koniecznie powinniśmy sprawdzić propozycje różnych banków, ponieważ każdy z nich, może mieć różnice w ofercie, które dla nas jako kredytobiorcy mogą mieć naprawdę duże znaczenie. Jeśli nie mamy doświadczenia w sprawach kredytowych, warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który pomoże nam wybrać najlepszą dla nas ofertę. Oprócz samego doradztwa, doradca kredytowy może pomóc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz wypełnieniu wszelkich wniosków potrzebnych do dostania kredyty na dom.

Dodaj komentarz