Nie porywaj się na początku do uprawy wszystkich roślin, które Cię zachwyciły. Wybór jest naprawdę ogromny, ale weź głęboki oddech i zacznij od czegoś niewielkiego. Pomoże Ci nauczyć się hodowli roślin i uzyskać najlepsze rezultaty już na początku.
Ogrodnictwo wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Musisz zapoznać się z praktycznymi zasadami takimi jak nawożenie czy częstotliwość podlewania. Skup się na roślinach doniczkowych, bo to one będą główną częścią Twojej uprawy. Codzienna uwaga poświęcona roślinom pozwoli Ci zaobserwować czy gęstość nasadzenia roślin nie ogranicza ich wzrostu.
Musisz być wytrwały i oczekiwać efektów w dłuższej perspektywie czasu. Dowiesz się metodą prób i błędów jakie rośliny rosną najlepiej w Twoim ogrodzie, w określonych porach roku i jaka donica będzie służyła do uprawy konkretnych gatunków. Wraz z doświadczeniem możesz decydować się na odważniejsze wybory gatunków i zwiększenie powierzchni Twojej uprawy.
Otwory drenażowe są koniecznością. Bierz pod uwagę tylko doniczki z otworami lub takie w których można wywiercić otwory. Wybierz pojemniki o dużej powierzchni. Zdecyduj, co będziesz sadzić, a to pozwoli Ci wybrać odpowiednią głębokość. Warzywa korzeniowe (np. marchew), wysokie rośliny (np. pomidory, winorośle i drzewa owocowe) lepiej sadzić w głębokich doniczkach. Rośliny takie jak szybko rosnące zioła i warzywa liściaste poradzą sobie dobrze w płytkim pojemniku.
Możesz mieć pokusę, aby wypełnić swój pojemnik bezpłatnym gruntem ze swojego podwórka, ale nie rób tego. Brudna ziemia jest gęsta i ciężka – nie nadaje się do uprawy doniczkowej. Szukaj gleby, która jest lekka, szybko odprowadza wodę, ale również utrzymuje wilgoć.
Większość warzyw potrzebuje co najmniej 6 godzin światła słonecznego dziennie. Jeśli masz dużo cienia w danej lokalizacji, nie obawiaj się. Istnieją gatunki które z powodzeniem urosną. Na przykład: szczypiorek, kapusta, inne warzywa liściaste, melisa, mięta, pietruszka, szpinak, boćwina szwajcarski grochu i rzodkwi, wszystkie znoszą zacienienie.
Unikaj nadmiernego podlewania warzyw. Jak sprawdzić czy nie ma jej nadmiaru? Możesz poczekać, aż rośliny będą wyglądały na nieco zwiędnięte. Możesz też włożyć palec do gleby na 2cm. Jeśli jest sucho, to czas na podlewanie. Możesz używać różnych narzędzi: konewek tradycyjnych, rozpylaczy. Pamiętaj jednak by nie podlewać ich w trakcie upałów, wstrzymaj się do wieczora, kiedy rośliny będą w stanie wchłonąć wodę zanim wyparuje z gleby.