Obecnie koszt ziemi budowlanej jest bardzo wysoki. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego kosztu jest kupienie ziemi rolnej i przekształcenie jej na działkę budowlaną. Jednak proces nie należy do najłatwiejszych i najszybszych. Czy warto? Każdy musi odpowiedzieć sam sobie na to pytanie.
Przepisy budowlane a ziemia rolna.
Nie każda działka rolna może zostać wykorzystana do celów budowlanych. Żeby móc wykorzystać taką ziemię pod zabudowę należy przekształcić ją na budowlaną. Jednak nie dokonamy tego w przypadku każdej ziemi. Muszą być tu spełnione warunki zawarte w przepisach ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Nie każda ziemia rolna nadaje się do przekształcenia. Ważną kwestią w tym temacie jest koszt związany z wyłączeniem części gruntu rolnego z produkcji rolnej. Najłatwiej i najtaniej jest przekształcić grunty o niskiej klasie przydatności. Mowa tu o IV, V i VI klasie. Takie ziemie nie muszą przechodzić skomplikowanych procedur. W maju 2019 przepisy dotyczące przekształcania zmieniły się i stało się to dużo łatwiejsze. Nie w każdym przypadku wymagana jest zgoda ministra przy przekształceniu ziemi z kas I, II i III.
Cena ziemi rolnej, którą można przekształcić na działkę budowlaną jest znacznie niższa. Niestety za wyłączenie z produkcji gruntów rolnych należy uiścić opłatę. Cena ta jest uzależniona od klasy przekształcanego gruntu. Dokładny cennik można znaleźć w Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Np. za przekształcenie jednego hektara gruntów ornych klasy pierwszej zapłacimy ponad 340 000 zł, a za jeden hektar gleb pochodzenia organicznego będzie obowiązywała stawka ok 87 000 zł.
Działania jakie muszą zostać wykonane to zmiana przeznaczenia terenu poprzez aktualizację MPZP. Wydaje się, ze czynności jest niewiele, ale są one czasochłonne i nie zawsze możliwe do realizacji. Ze względu na to, że grunty rolne są bardzo ważnym elementem gospodarki ustawodawca nałożył ograniczenia pod kontem zakupu przez osoby, które nie są rolnikami oraz przekształceń.
Ile czasu trwa rozpatrzenie wniosku?
Czas jaki będzie potrzebny na realizację procesu jest zależny od wybranej ścieżki jego realizacji, a także od regionu w którym znajduje się ziemia. Przepisy nie nakładają na gminę terminów. Zależy to od pracujących urzędników. Ok dwóch miesięcy poczekamy na decyzję dot. wyłączenia naszej działki z gruntów produkcji rolnej. Dopiero z tą decyzją możemy planować projekt domu, który stanie na przekształconej działce.
Jeżeli twoim marzeniem jest posiadanie domku na wsi i chcesz to zrealizować na ziemi rolnej, która zostanie przekształcona w budowlaną to warto skonsultować temat z ekspertami, zanim zaczniesz projekt domu jednorodzinnego na tej ziemi. Eksperci wspierają nie tylko w samej budowie domu, uzyskasz również pomoc w zakresie wszelkich formalności związanych z budową, przekształceniem ziemi. Wiedza i doświadczenie na pewno zaoszczędzą wielu nerwów i czasu przy budowie wymarzonego domu.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Domo.com.pl