Postawić dom czy postawić na gotowe rozwiązanie? Dom czy segment?

Decydując się na własne cztery ściany, mamy do wyboru szereg możliwości, a każda z nich pociąga za sobą listę zalet i wad. Mieszkanie w bloku – kupujemy, ewentualnie remontujemy i możemy się wprowadzać. Po drugiej stronie barykady jest budowa domu jednorodzinnego, co często stanowi wyzwanie i wymaga czasu. Jest też rozwiązanie pośrednie – segment. Jednocześnie namiastka domu, jak i M4 w bloku. Na co się zdecydować? Prześledźmy walory każdej możliwości.

Budowa domu jednorodzinnego – dlaczego warto?

Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy pamiętać o szeregu czynności, które musimy wykonać i formalnościach, o których musimy pamiętać. Zakup działki w odpowiednim miejscu, przemyślany wybór ekipy remontowej. Architekt, elektryk, hydraulik. Początkowo może to być przerażające, jednak najlepiej zjeść słonia po kawałku. Jeśli zależy nam na własnym domu, który będzie odwzorowaniem naszych wyobrażeń, warto podjąć ten trud. Możemy uczynić z tego wspaniałą przygodę.

Zalet posiadania domu jednorodzinnego jest bez liku. Przede wszystkim prywatność, cisza i swoboda. Wspaniale jest móc wyjść w szlafroku na taras, trzymając w dłoni kubek gorącej kawy. Wschód słońca, zapach porannego powietrza, dźwięki natury. Czego chcieć więcej.

Po drugie – przestrzeń. Mieszkania w bloku przyzwyczaiły nas do kompaktowego życia i gospodarowania miejscem. Problem ten kończy się wraz z posiadaniem własnego domu. Możemy zaaranżować piętra tak, że starczy miejsca na takie pomieszczenia, jak np. garderoba i skończyć z narzekaniem, że szafa nie jest w stanie pomieścić naszych ubrań.  Nie będziemy się też martwić o parkowanie samochodu.

A może jednak segment?

Segment to połączenie kilku-kilkunastu domów w zabudowie szeregowej. Każdy z nich ma własny garaż i ogródek. Prawie więc jak w domu? Owszem. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, którym brak czasu, czy też środków na zakup gruntu pod budowę domu jednorodzinnego. Wiele osób również lubi życie w bliskiej odległości sąsiada, jednak chciałoby mieć więcej przestrzeni niż w bloku. Lista zalet jest długa, począwszy od tego, że segmenty często są już podłączone do sieci kanalizacyjnej oraz grzewczej. Inwestorzy stawiają na dobre lokalizacje, w bliskiej odległości placówek edukacyjnych czy popularnych biurowców. Ważny jest również aspekt bezpieczeństwa, który zyskujemy wraz ze społecznością sąsiedzką. Każdy każdego zna, więc szybko zostanie zauważone potencjalne niebezpieczeństwo. W domu wolnostojącym odległość od sąsiada jest na tyle duża, że ciężko o bliższą znajomość. Przy zakupie segmentu nie trzeba się również martwić o projekt (oczywiście dla niektórych wizja stworzenia własnego lokum od podstaw jest zachęcająca, jednak trzeba mieć większy budżet lub umiejętności), odpada więc wiele kosztów.

Segment więc jest dobrym kompromisem pomiędzy mieszkaniem a domem.

Dla każdego coś domowego

Podsumowując, zarówno budowa domu jednorodzinnego, jak i zakup segmentu ma swoich zwolenników. Wszystko zależy od tego, na czym nam zależy, jaki prowadzimy tryb życia oraz jak wiele środków możemy przeznaczyć na ten cel. W każdym miejscu możemy stworzyć wspaniałe miejsce do życia, co w tym wszystkim jest najważniejsze.

Dodaj komentarz