Dziecko rozpoczynające naukę w szkole podstawowej funkcjonuje na pograniczu okresu dzieciństwa i dorosłości – z jednej strony nadal jest naszym małym brzdącem, jednak z jego punktu widzenia jest już duży, bo przecież idzie do szkoły. Oczywiste jest, że będzie teraz potrzebował w pokoju miejsca na przedmioty związane z nauką, ale wciąż kuszą go zabawy, które zajmowały jego czas przez ostatnie kilka lat. Jak więc urządzić pokój, by odpowiadał wszystkim potrzebom ucznia?
Urządzając pokój ucznia powinieneś dokładnie zaplanować podział wnętrza na trzy zasadnicze strefy:
- Strefa pracy – należy ją aranżować zgodnie z zasadami ergonomii. Zaleca się, by zarówno biurko, jak i krzesło były dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Odpowiedniej wielkości blat zapewni podparcie nadgarstkom i miejsce na odłożenie akcesoriów szkolnych. Z kolei wyprofilowane krzesło o regulowanej wysokości i z podparciem kręgosłupa to inwestycja w prawidłową postawę ucznia i komfort jego pracy. Ergonomia dotyczy też oświetlenia. Jeśli biurka nie można ustawić blisko okna należy zapewnić dziecku lampkę, która odpowiednio oświetli miejsce pracy. Trzeba też zadbać o praktyczną stronę takiego ustawienia, ciekawie aranżując ścianę za biurkiem. W tym przypadku sprawdzą się tablica korkowa lub farba tablicowa. Takie rozwiązanie pozwoli dziecku na robienie notatek czy zapisywanie nowo poznanych wyrazów.
- Strefa zabawy – kącik zabaw powinien być miejscem, w którym uczeń odpocznie, odcinając się od spraw związanych ze szkołą. Przydadzą się kartony, drewniane skrzynie, głębokie półki lub szuflady – wszystko, co pomieści zabawki dziecka. Przestrzeń codziennej aktywności i spotkań z przyjaciółmi również można zorganizować wokół łóżka, układając pufy i miękkie poduchy. Mimo że to strefa typowo nocna, rzadko w pokoju jest miejsce na ustawienie oddzielnej kanapy do przesiadywania z kolegami.
- Strefa odpoczynku – łóżko musi gwarantować komfortowy wypoczynek i wyciszenie. Powinno stać z dala od drzwi, aby do dziecka nie docierały dźwięki płynące z innych pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest ulokowanie łóżka obok biurka, wówczas dziecko może korzystać z tej samej lampki przy odrabianiu lekcji i czytaniu książek. Pomocna będzie też szafka nocna, na której można położyć książkę, telefon czy okulary.
Jak urządzić pokój pierwszoklasisty
Przy aranżacji pokoju pierwszoklasisty należy kierować się przede wszystkim względami funkcjonalnymi, ergonomicznymi i estetycznymi, zarówno przy wyborze i ustawieniu mebli, jak i kolorystycznym dopasowaniu dodatków.