Wilgoć w mieszkaniach
Wakacje, wakacje i po wakacjach. Wkrótce skończy się lato i nadejdą wilgotne jesienne dni, a potem jeszcze chłodniejsza zima. Co to oznacza dla naszych mieszkań? Wilgoć. Kiedy tylko na dworze spada temperatura, większość z nas szczelnie zamyka swoje domowe przestrzenie – podobnie jak człowiek opatulony kilkoma warstwami ubrań, bez możliwości przewiewu, tak też dom może się wtedy nieźle spocić, czyli nabrać wilgoci.
Gdy na ścianach pojawią się zielone, brunatne albo czarne wykwity, a w mieszkaniu wyczujemy nieprzyjemny, zatęchły zapach, którego nie da się wywietrzyć to oznacza, że pleśń rozgościła się w naszym domu. Unoszące się w powietrzu zarodniki wywołują poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, nieżyty nosa, problemy z oddychaniem i wiele innych dolegliwości, aż po nowotwory żołądka, przełyku czy krwi. Dlatego tak istotne dla zdrowia domowników jest zapobieganie zawilgoceniu budynku.
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w domu
Skuteczną metodą na tę przypadłość jest przede wszystkim sprawna wentylacja. Może to być zwykły wiatraczek lub rekuperator – ważne, żeby działał bez przerwy. Kiedy dom pozbędzie się zbędnej pary, jest przede wszystkim bardziej higieniczny. Ponadto mokre ściany łatwo wychładzają pomieszczenia, dlatego osuszony dom łatwiej i taniej ogrzać.
Punktem wyjścia prawidłowego obiegu powietrza w domu są oczywiście kratki wentylacyjne. Powinny one znajdować się głównie w kuchniach, łazienkach, toaletach i wszystkich pomieszczeniach bez okien – a w miarę możliwości również w pozostałych pokojach. Często mamy do czynienia z sytuacją, że liczba kratek w domu jest niewystarczająca, a zainstalowanie kolejnych wymagałoby przebudowy budynku. Wtedy warto swoją uwagę skierować w stronę okien i drzwi. Poprawę wentylacji zagwarantować mogą bowiem np. urządzenia rozszczelniające czy różnego rodzaju nawiewniki okienne regulujące obieg powietrza bez wychłodzenia pomieszczenia. Najprostszym rozwiązaniem, które często pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci jest systematyczne wietrzenie mieszkania. Podobny efekt może dać nieco dłuższe niż zwykle rozszczelnienie okien. Pomocna jest wtedy funkcja mikrowentylacji w oknach, która polega na zmniejszeniu nacisku na uszczelki. Aby wentylacja pomieszczeń z wykorzystaniem mikrowentylacji okien mogła zadziałać, wszystkie okna powinny być ustawione w pozycji rozszczelnionej.
Pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać rozwojowi pleśni niż później z nią walczyć. Właściwa wentylacja domu lub mieszkania może sprawić, że grzyb nigdy się nie pojawi.