Twój grzejnik przestał nagle grzać lub tylko jego połowa jest ciepła? Konieczne może być odpowietrzanie, które każdy z nas jest w stanie wykonać samodzielnie. Zanim jednak się do tego zabierzesz, zobacz jak zrobić to w prawidłowy sposób, tak aby go nie uszkodzić i nie zalać mieszkania.
Jak poznać, że grzejnik jest zapowietrzony?
Tak jak już wspomnieliśmy zapowietrzony grzejnik to taki, który będzie całkowicie albo częściowy zimny nawet w momencie, gdy gałkę termostatu przekręcimy na maksymalną moc. Dodatkowymi objawami może być bulgoczący hałas wydobywający się z jego wnętrza. Jeśli, któraś z tych rzeczy dotyczy Twojego kaloryfera, to powinieneś natychmiast działać i pozbyć się powietrza, które zalega wewnątrz grzejnika.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Odpowietrzanie większości rodzajów grzejników jest do siebie bardzo podobne i nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i narzędzia, które ułatwią Ci odpowietrzanie grzejników. Potrzebny Ci będzie śrubokręt lub specjalny kluczyk, który producenci dołączają do grzejników i możemy otrzymać go podczas montażu. Jeśli Twój grzejnik ma zawór, który można odkręcić ręcznie, wystarczy Ci jedynie ręcznik i miska, do której będzie wlewać się woda z grzejnika.
Przed odpowietrzaniem upewnij się, że instalacja jest wyłączona i wystudzona. Następnie sprawdź jakie ciśnienie panuje w instalacji i zwiększ je do 1,3 atmosfery (dopuść wodę). Zwiększone ciśnienie wyprze powietrze do góry, co ułatwi Ci odpowietrzanie grzejnika.
Pod zaworem ustaw wcześniej przygotowaną miskę i delikatnie odkręć zawór odpowietrzający. Poczekaj, aż całe powietrze wydostanie się z grzejnika i ze szczeliny wydostanie się woda. Następnie zakręć dokładnie zawór i ustaw termostat we wcześniejszej pozycji.
Jeśli chodzi o grzejnik łazienkowy, to odpowietrzanie go jest identyczne jak w innych przypadkach. Grzejniki drabinkowe zazwyczaj mają zamontowany odpowietrznik na górze i ciężko jest podłożyć tam miskę, dlatego rozłóż na ziemi ręcznik, na który skapnie woda. Grzejnik łazienkowy w kształcie drabinek odpowietrza się tak samo, jak pozostałe grzejniki, mimo że ma on inny kształt.
Dlaczego grzejnik się zapowietrza?
Przyczyn zapowietrzenia grzejników może być kilka. Jeśli chcesz tego uniknąć, to pamiętaj, że przed napełnieniem instalacji CO wodą powinieneś sprawdzić, czy nie znajduje się w niej powietrze. Kolejnym powodem może być nieprawidłowe napełnienie wodą instalacji centralnego ogrzewania. Jedne grzejniki mogą zapowietrzać się częściej drugie rzadziej, najważniejsze jest to, aby odpowiednio wcześniej na to reagować i pozbyć się problemu.