Budowa domu to długa i złożona inwestycja. Zanim jednak będzie można na dobre rozpocząć takie działania, jak wznoszenie ścian, tworzenie dachu czy przygotowywanie instalacji elektrycznej, wodnej i cieplnej, jest kilka ważnych aspektów, których nie można pominąć. Mowa tu oczywiście o robotach ziemnych, bez których zasadniczo nie dałoby się wybudować trwałego, stabilnego domu (bądź fabryki, magazynu, biura lub dowolnej innej nieruchomości).
Jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z planowaniem budowy domu, może nie wiedzieć, jakie roboty ziemne się na nią składają. Warto poszerzyć wiedzę na ten temat, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jakie usługi trzeba będzie zlecić.
Od czego zaczynają się roboty ziemne przy budowie domu?
Wstępne roboty ziemne Kwidzyn przy budowie nieruchomości można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich to wycinka drzew i krzewów, które przeszkadzałyby w budowie. Mniejsze przeszkody można usunąć od ręki, bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia. W przypadku większych drzew, o obwodzie pnia powyżej 50 cm lub 100 cm (w zależności od gatunku), sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie obejdzie się bez uzyskania pozwolenia na wycinkę. Trzeba więc odpowiednio wcześnie zadbać o złożenie właściwego wniosku.
Kiedy już pozbędziemy się uciążliwej roślinności, teren będzie trzeba wyrównać. W pierwszej kolejności przy pomocy koparko-ładowarki przenosi się na inne miejsce warstwę wierzchnią ziemi – humus. Następnie teren jest mierzony przez geodetów, po czym różnego rodzaju maszyny budowlane zajmą się jego niwelacją. Odłożony wcześniej humus można potem wykorzystać w miejscach, w których planujemy sadzić rośliny, jest to bowiem ziemia urodzajna.
Ostatnią fazą jest przygotowywanie wykopu pod fundament
Kiedy już teren zostanie całkowicie oczyszczony i wyrównany, przyjdzie pora na przygotowanie wykopu pod fundament. Nie trzeba zapewne tłumaczyć, dlaczego jest to tak istotny moment. Fundamenty są cichym bohaterem każdej nieruchomości – nie widać ich na pierwszy rzut oka, a odgrywają ogromną rolę, jeśli chodzi o żywotność domu. Poprawnie wykonane fundamenty pozwolą uniknąć wielu problemów w przyszłości.
W związku z tym absolutnie nie można dopuścić, aby na przykład wykop był przegłębiony. Żeby zapewnić, że prace będą przebiegać bezproblemowo, a przygotowywany wykop się nie osunie, dba się o to, aby planować tego rodzaju roboty ziemne jedynie na słoneczne dni. Deszczowa pogoda jest z oczywistych względów głównym wrogiem wszelkiej maści wykopów, w tym właśnie wykopów pod fundament.