Różnice pomiędzy roletą klasyczną, a roletą rzymską.

Okno w domu zapewnia naturalne oświetlenie w ciągu dnia. Niestety ma też to do siebie, że czasem wpuszcza zbyt intensywne promienie słoneczne, albo do końca nie chroni naszej prywatności. Na szczęście rolety rzymskie, które kupisz m.in. na https://e-rzymskie.pl/, zniwelują ten problem, a przy tym wzbogacą aranżację całego wnętrza.

Dlaczego akurat rolety rzymskie? Czym różnią się od klasycznej rolety? I czy taka osłona sprawdzi się w każdym wnętrzu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Roleta klasyczna vs. roleta rzymska

Roleta rzymska to udoskonalona wersja prostej i klasycznej rolety. Różnica polega przede wszystkim na większej praktyczności oraz funkcjonalności osłony. Tkanina rolety rzymskiej szyta jest tak, by całość tworzyła przepiękne kaskady fałd materiału, który łączy w sobie elegancję firan oraz funkcjonalność zasłon. Na tym jednak nie kończą się różnice.

Roleta rzymska może odpowiednio zaciemniać lub jedynie ograniczać promienie słoneczne. Jest to zasługą możliwości wyboru stopnia przepuszczalności promieni słonecznych w wybranej tkaninie. Do wyboru mamy roletę przezroczystą, półprzezroczystą oraz zaciemniającą, która idealnie sprawdza się do sypialni.

Sposób montażu, a właściwie swobodna możliwość demontażu rolety to kolejna zaleta i wyznacznik osłony. Tkaninę rolety rzymskiej możemy z łatwością wyjąć z całego mechanizmu np. w celu jej dokładnego wyczyszczenia w pralce. Opcja jest praktyczna także z innego powodu – pozwala na okresową zmianę rolety, która albo nie pasuje do świeżo wyremontowanego wnętrza, albo po prostu nam się znudziła.

Czy rolety rzymskie pasują do każdego wnętrza?

Możliwość konfiguracji poszczególnych parametrów rolety rzymskiej sprawia, że osłona sprawdzi się praktycznie w każdym pomieszczeniu. Z powodzeniem możemy zawiesić ją w eleganckim salonie w stylu glamour, jak i również sypialni urządzonej w skandynawskim stylu. Roleta stanowić będzie idealne dopełnienie również dla pozostałych pomieszczeń – pokoju gościnnego, dziecięcego, gabinetu, kuchni, a nawet eleganckiej łazienki.

Dopasowanie osłony do stylu pomieszczenia gwarantuje możliwość samodzielnej konfiguracji poszczególnych parametrów rolety. Są to m.in.:

wymiar (również na okna o niestandardowym rozmiarze);
kolor;
model szycia;
stopień przepuszczalności światła;
rodzaj tkaniny;
wybór mechanizmu sterującego (także jego strona);
sposób montażu.
Przemyślany wybór powyższych parametrów pozwala na stworzenie unikalnej rolety, która dosłownie szyta jest na miarę naszych aranżacyjnych potrzeb.

Warto przy tym pamiętać, że rolety rzymskie są także odporne na ewentualne zniszczenia. Nie straszne są im zbyt intensywne promienie słoneczne oświetlające osłonę od południowej strony budynku ani zabrudzenia. Tkaninę rolety możemy bez obaw wyprać w pralce oraz wyprasować. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie sprawdź zalecenia producenta odnośnie tych czynności.

Podsumowując: rolety rzymskie to praktyczne i funkcjonalne osłony okienne, które z powodzeniem sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest tu wybór odpowiednich parametrów. Popularność osłon wynika przede wszystkim z ich uniwersalności i połączeniu tego co najlepsze z zasłony oraz firany, a także wyjątkowo eleganckiego wyglądu kojarzącego się z królewskimi wnętrzami.

Dodaj komentarz