Kiedy przesadzamy rośliny?
- Warto zrobić to kilka dni po zakupie. W większości supermarketów, które oferują nam spory wybór kwiatów w niskich cenach, nie ma czasu i możliwości by indywidualnie podejść do każdej rośliny. Takie kwiaty często mogą być wysuszone, przelane lub posiadają choroby czy szkodniki. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć roślinę i wybrać tę w jak najlepszym stanie. Po zakupie, nawet jeśli roślina będzie wyglądać na zdrową i w dobrej kondycji, powinniśmy ją po kilku dniach, kiedy już odnajdzie się w nowym otoczeniu, przesadzić. Należy zamienić ziemię, w której ją zakupiliśmy na odpowiednio dobraną do rośliny i będącą zdecydowanie lepszej jakości od ziemi startowej.
- Kiedy korzenie przerosły doniczkę. To dobitny znak świadczący o tym, że powinniśmy znaleźć doniczkę większą. Różnica między starą i nową doniczką nie powinna być dużą- dla małych roślin, średnica większa o około 3-4 cm, a dla dużych roślin około 5-10cm.
- Rośliny, które mają wiele odrostów i z tego powodu przerosły doniczkę. W takim wypadku warto nie tylko przesadzić, ale również rozmnożyć roślinę, sadząc odrosty do osobnych doniczek.
- Kwiaty, którym żółkną lub opadają liście- może być to oznaka gnicia korzeni spowodowanego przelaniem, z drugiej strony wysuszenie rośliny, zbyt mała ilość dostarczanych środków pokarmowych, a czasem nasze rośliny są atakowane przez szkodniki. Niekiedy przyczyną jest mała ilość światła lub zbyt wysoka albo niska temperatura.
- Przelane rośliny- są dużym problemem. Woda, która zalega w donicy utrudnia pobieranie tlenu, więc roślina obumiera. Jest wtedy też bardziej narażona na ataki szkodników. Kwiatka należy wyjąć z donicy, oczyścić z obumarłych części, a stare podłoże oczywiście usunąć, zastępując nowym.
Etapy przesadzania rośliny:
- Stosowanie kilkucentymetrowej warstwy drenażu. Drenaż to warstwa kawałków glinianych doniczek, porcelany, kamyczków lub keramzytu na dnie donicy. Jego zadaniem jest ochrona przed przelaniem i zapewnienie dobrego nawilżenia gleby.
- Wybór podłoża. Dostępne są uniwersalne, nadające się do wielu roślin, jednak, jeśli chcemy lepiej zadbać o roślinę, powinniśmy wybrać podłoże dostosowane do naszej rośliny.
- Wymieszanie podłoża z perlitem. Nie jest obowiązkowym krokiem, ale niezwykle użytecznym. Służy rozluźnieniu i spulchnieniu gleby. Dodatkowo pochłania on nadmiar wody i oddaje gdy zajdzie taka potrzeba. Zapobiega powstawaniu chorób grzybowych.
- Wybranie doniczki- odpowiednio większej. Należy pamiętać aby doniczka miała na dnie otwory na odpływanie nadmiaru wody. Doniczka musi współgrać z rośliną- być dla niej nie za duża, nie za mała. Jeżeli używamy doniczki powtórnie, trzeba ją umyć.
- Po wyjęciu rośliny z doniczki powinniśmy ją dokładnie obejrzeć, Wykryć choroby czy szkodniki, a obumarłe elementy usunąć. Jeżeli ciężko wyciągnąć ją z donicy, polejmy obficie wodą.
- Roślinę wkładamy do ziemi na głębokość na jakiej byłą wcześniej, jeśli łodyga będzie zbyt głęboko- zgnije.
- Dosypujemy ziemię i ugniatamy, warto zostawić kilkucentymetrowy odstęp od góry.
- Po przesadzeniu- podlewamy
- Nawożenie rozpoczynamy po mniej więcej miesiącu. Roślina w nowym podłożu ma wystarczająco wartości odżywczych.
Jaką ziemię wybrać?
Podłoże musi zapewnić korzeniom dobre warunki do rozwoju. Chronić przed gniciem i umożliwiać przepływ powietrza.
Do roślin wrażliwych na przelanie można zastosować podłoże uniwersalną. Podłoże uniwersalne jest mieszanką różnego rodzaju składników, np. torfu, perlitu, piasku, kory. Doskonale sprawdza się do większości roślin domowych, ziół, warzyw czy owoców.
Dla roślin wilgociolubnych dobre będzie podłoże kompostowe, składające się z ziemi kompostowej, rozdrobnionej kory sosnowej i torfu. Może służyć do sadzenia roślin takich jak: paproć, bluszcz, skrzydłokwiat.
Dla kaktusów i sukulentów- specjalnie przeznaczona im mieszanka, np. ziemi kompostowej, keramzytu, żwiru, perlitu. Podłoże do takiego rodzaju roślin musi zapewnić dobre odprowadzanie wody.
Przesadzanie roślin- wskazówki
- przesadzać wiosną
- nie należy przesadzać roślin w fazie kwitnienia
- im starsza roślina, tym rzadziej przesadzamy- młode raz w roku a starsze raz na kilka lat
- nie nawozimy od razu po przesadzeniu