Krety to przede wszystkim małe zwierzęta, podziemne szkodniki, które są utrapieniem dla wszystkich tych którzy posiadają w swoim domu ogród, czy też taras szczególnie przy mieszkaniach.
Na wstępie trzeba zaznaczyć, że krety nie obgryzają korzeni, dlatego też o drzewka czy krzewy możemy być zupełnie spokojni.
Czym zatem żywią się krety zajmując nasz kawałek zieleni? Kret jest zwierzęciem owadożernym, zatem szuka w naszym ogrodzie głównie różnego rodzaju owadów na które poluje, a następnie magazynuje w swojej podziemnej spiżarni.
Mimo, iż krety nie jedzą części podziemnych roślin, kopią w naszym ogrodzie spore tunele. W wyniku ich pracy nasz taras czy ogród może zostać całkowicie zdewastowany a trawnik z czasem całkowicie może uleć degradacji. Podczas kopania tunelów kret może uszkodzić części podziemne roślin, w tym korzenie, czego skutkiem będzie to że posadzone przez nasz rośliny uschną lub przestaną rosnąć.
Jak zatem skutecznie pozbyć się kreta z naszego przydomowego ogródka?
Na początku obejdźmy ogród i zobaczmy gdzie są kopce, jaka jest droga tunelowa kreta. Mimo, iż liczba kopców może być znaczna, pewnie w ogrodzie będzie buszował tylko jeden osobnik, chociażby ze względu na fakt, że krety to zwierzęta samotne.
Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że zaczym podejmiemy jakąś długoterminową metodę działania, nie warto niszczyć krecich kopców, gdyż kret w szybkim tempie wykopie nowe.
Pierwszym skutecznym rozwiązanie będzie zamontowanie wokół ogrodu siatki na krety.
Jest ona dostępna najczęściej w sklepach ogrodniczych. Będzie to doskonała zapora, jednakże musi być umieszczona głęboko pod podłożem , tak aby kret nie przedostał się na nasz teren.
Drugim krokiem, który zniechęci kreta do wizyty w naszym ogrodzie będzie ograniczenie wilgoci i drenaż. Wilgoć jest kretowi potrzebna, gdyż wtedy gleba jest bardziej grząska i łatwiej mu kopać.
Musimy pamiętać, aby dbać o ogród, często przycinać trawnik i krzewy, a wszystkie pozostałości powinny zostać zgrabione, tak aby było jak najmniej wilgoci.
Trzecia metoda, to metoda głośnych dźwięków. Krety nie lubią hałasu, tak więc możemy w naszym ogrodzie zawiesić na przykład metalowe puszki, które pod wpływem wiatry będą odstraszać szkodnika.
W sklepach ogrodniczych są także dostępne ultradźwiękowe odstraszacze na krety, które należy wbić prosto do ziemi, nie koniecznie w miejscu gdzie występują kopce. Kolejną bardziej eksperymentalną metodą będzie umieszczenie w krecim tunelu sierści psa lub jego odchodów, jeżeli oczywiście jesteśmy w posiadanie zwierzęcia jakim jest zwierze futerkowe.
Kret nie lubi tych zwierząt, ponieważ stanowią dla niego zagrożenie i raczej nie zapuszcza się w teren, gdzie one zamieszkują.
Na rynku ogrodniczym są także dostępne wszelakie repelenty, czyli środki chemiczne na krety.
Trutki na krety natomiast nie znajdziemy w sklepach, ze względu na to, że kret jest poniekąd pod ochroną. Stosujemy wówczas zazwyczaj różnego rodzaju środki na gryzonie.