Nieruchomości – czy warto inwestować ?

Nieruchomości – czy warto inwestować ?

Inwestowanie w nieruchomości jest znanym i popularnym od lat sposobem na lokowanie posiadanego kapitału. Jest to stosunkowo bezpieczna inwestycja, które w zależności od rynku, zaangażowania i doświadczenia właściciela może przynieść znacznie większe dochody niż lokata bankowa lub dużo bardziej ryzykowana inwestycja na giełdzie.

Czy warto inwestować?

W ostatnich czasach popyt na nieruchomości znacznie wzrósł, tak samo ich ceny. Jednak pomimo dużej konkurencji na rynku inwestowanie nadal nie jest trudne i może przynosić satysfakcjonujące zyski. Wszystko tak naprawdę zależy nie tylko od rodzaju inwestycji, ale również od wiedzy, umiejętności oraz elastyczności kupującego. Do sukcesu potrzebna jest zimna i racjonalna kalkulacja, która nie będzie opierać się jedynie na chęci osiągnięcia zysku ze sprzedaży, licząc na stały wzrost cen nieruchomości.

Największą obawą przez zainwestowaniem swojego kapitału w nieruchomość może być tak naprawdę wzrost lub spadek cen, gdyż nie zmieniają się one równomiernie w całej Polsce i mogą być zaskoczeniem w perspektywie lat. Wszystko jednak zależy od konkretnej aglomeracji i aktualnej sytuacji na rynku, która w zależności od sytuacji w kraju jest dość dynamiczna. Podstawą jest odpowiednia analiza i określenie swoich własnych możliwości inwestycyjnych.

Popularne flipowanie

Flipowanie to sposób na troszkę inną inwestycje, która polega na zakupie mieszkania do remontu, inwestycji w odświeżenie i wprowadzeniu go na rynek jako mieszkanie wyremontowane i nowe. Dobre i świadome inwestowanie z perspektywy flipów, zaczyna się jednak od racjonalnej analizy rynku nieruchomości w obrębie lokalizacji, w której się znajduję. Jeśli w danym miejscu mamy mieszkanie do remontu w bardzo atrakcyjnej cenie za metr kwadratowy, a mamy świadomość że nowe i wyremontowane w tej samej lokalizacji kosztuje dwa razy więcej, odpowiedź jest jasna. Wystarczy kilka obliczeń aby wiedzieć ile wyniesie potencjalnie remont i ile zysku wygeneruje sprzedaż takiej nieruchomości.

Dodatkowym atutem i w konsekwencji większym zyskiem będzie, jeśli kupujący sam podejmie się remontu, bez wydawania określonej sumy na ekipę. Odpowiednio i racjonalnie zorganizowany flip to tak naprawdę gwarancja szybkiego zwrotu gotówki oraz niemal natychmiastowego zysku.

Miejsce parkingowe, czyli pomysł na niewielki kapitał

Obecnie w każdym gospodarstwie domowym znajdują się statystycznie dwa samochody. Nie zawsze kupując lub wynajmując mieszkanie przynależy do niego jakiekolwiek miejsce parkingowe. I tutaj pojawia się pomysł na prostą i szybką inwestycję, która nie będzie wymagać od nas dużego zaangażowania. Miejsce parkingowe lub garażowe będzie inwestycją o niewielkim wkładzie własnym, w stosunku do zakupu nieruchomości.

Dodatkowo wynajem takiego miejsca nie powoduje zbyt wielu problemów, jest samo wystarczalne oraz nie generuje strat związanych z poważnymi zniszczeniami. Kwota, która zainwestujemy małymi kroczkami będzie się zwracać a wraz z upływem czasu przynosić czysty zysk.

Dodaj komentarz