Rady dla przeprowadzających remont

Rady dla przeprowadzających remont

Remont domu czy mieszkania to bardzo poważne przedsięwzięcie. Warto wszystko dobrze przemyśle i zaplanować by w efekcie otrzymać naprawdę ładne i funkcjonalne wnętrza. Przeprowadzając takie prace warto zastosować się do kilku rad, które sprawią, że remont przebiegnie sprawniej.

Nie rób wszystkiego sam

Wiele osób upiera się przy tym, by remontować samodzielnie bo tak będzie najtaniej. Praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej a samodzielny remont w wykonaniu osoby, która nie ma dużego doświadczenia to duża strata czasu i nerwów. Pamiętaj by do zadań trudnych i odpowiedzialnych zatrudniać fachowców. Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji elektrycznych, wodnych i gazowych.

Pamiętaj, że nie wszystko musi być nowe

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiele elementów wyposażenia wnętrz można kupić używanych. Wystarczy zajrzeć na portale ogłoszeniowe i sprawdzić co jest do kupienia w okolicy. Mogą to być meble do świeżenia, płytki, dywany, barierki. Warto też popytać rodzinę i znajomych czy nie zostało im coś niepotrzebnego po remoncie np. część gruntu, gładzi itp.

Ukryj instalacje

Pamiętajmy, że odkryte przewody instalacyjne wyglądają źle. Dotyczy to również rur prowadzących ogrzewanie oraz liczników wody. Warto wszystko tak zaplanować aby ukryć to co niepotrzebne. Jeśli chcesz mieć telewizor wiszący na ścianie, od razu umieść za nim gniazdka. Ponadto przewody elektryczne można prowadzić w listwach a rury ukryć pod zabudową z kartongipsu.

Wykorzystaj maksymalnie przestrzeń do przechowywania

Aby mieszkanie wyglądało schludnie, jak najmniej przedmiotów powinno znajdować się na wierzchu. Nie powinno się trzymać rzeczy na podłodze czy zastawiać górnych mebli kartonami. Trzeba więc wszystko dokładnie zaplanować i jest to szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań. Mamy dzisiaj ogromne możliwości stosowania mebli projektowanych na wymiar i warto z tego korzystać. Przykładowo w kawalerce można ustawić takie meble, które będę zlewać się z całą ścianą. Jeśli w domu jest odpowiednie miejsce, warto stworzyć sobie choćby niewielką garderobę. W każdym mieszkaniu powinna też znaleźć się szafka gospodarcza, gdzie schowamy odkurzacz, deskę do prasowania, mopa i żelazko.

Prowizorkom powiedz nie

Wszyscy wiemy, że prowizorki są najtrwalsze jednak ciągle wpadamy w taką pułapkę. Zwykle stoi za tym brak gotówki i mówimy sobie, że wstawiamy coś na chwilę. Niestety prowizorki psują wygląd naszych wnętrz, bo bardzo często nie pasują do reszty. Nie warto otaczać się rzeczami, które nam się nie podobają. Jeśli przykładowo brakuje nam stolika kawowego i nie zdecydujemy się na wstawianie starego, darowanego od rodziny to jest większa szansa, że się zmobilizujemy i znajdziemy pieniądze na zakup tego wymarzonego. Jeśli jakiegoś sprzętu bardzo nam brakuje, to szybko znajdziemy sposób by go zdobyć.

Dodaj komentarz