Efektowne oświetlenie balkonu

Efektowne oświetlenie balkonu

Nawet najlepiej zaaranżowany balkon traci swój blask w ciemności. Dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które nie tylko będzie spełniać funkcję użytkową, ale jednocześnie podkreśli piękno aranżacji, wypełni przestrzeń nastrojem i dopieści nasze doznania estetyczne.

Jak wybrać oświetlenie na balkon?

Długie wieczory spędzane na balkonie stanowią dla nas najlepszą formę relaksu po ciężko spędzonym dniu. Warto zadbać zatem, aby oświetlenie było stonowane, o barwie ciepłej, tak, aby uspokajało nasze zmysły. Istotną kwestią jest również rozmieszczenie punktów świetlnych, które właściwe rozłożone podkreślą elementy architektoniczne naszej oazy relaksu. Nie stawiajmy zatem na ilość. Często spektakularny efekt można osiągnąć przy użyciu zaledwie kilku elementów świetlnych.

Co proponują producenci oświetlenia?

Obecny rynek artykułów oświetleniowych ma do zaoferowania wiele wartych uwagi produktów. W pierwszej kolejności jednak należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie z nich dedykowane są do wykorzystania ich na zewnątrz. Te, których możemy użyć muszą być przede wszystkim wodoszczelne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Powinniśmy też pomyśleć o sąsiadach, dlatego nie używajmy źródeł światła o zbyt wysokim natężeniu i ustawmy je tak by światło oświetlało nasz własny teren. Częstym problemem bywa również brak doprowadzenia prądu stałego. Wówczas mamy możliwość zastosowania elementów świetlnych zasilanych bateriami lub energią słoneczną. Natomiast wybór formy oświetlenia ogranicza już tylko nasza własna wyobraźnia. Mogą to być lampiony, świece, latarnie, lampy solarne, cotton ballsy lub bardzo modne w ostatnich sezonach girlandy świetlne.

Na jakie oświetlenie postawić w tym sezonie ?

Wiemy już, że oświetlenie na balkon powinno być nie tylko użytkowe, ale również dekoracyjne. Takie połączenie zapewniają między innymi łańcuchy świetlne, które nie tylko skutecznie oświetlają przestrzeń balkonu, lecz także tworzą przyjemną dla oczu iluminację. Ich niewątpliwa zaletą jest również fakt, że nie zajmują nam miejsca na podłodze balkonowej. W uzupełnieniu możemy postawić na lampiony i świece, które umieszczamy na parapecie okna lub stoliku. Tu wybór jest szeroki, a decyzję należy skonfrontować ze stylem w jakim mamy urządzony balkon i mieszkanie.

Postawmy na ekologię !

Na nasłonecznionym balkonie sprawdzi się na pewno oświetlenie solarne, które ładując się w ciągu dnia czerpie z energii słonecznej, po to, aby ją oddać wieczorem w postaci nastrojowej iluminacji.

Możliwości zatem jest wiele, wystarczy puścić wodze fantazji.

Dodaj komentarz