Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku, która wnosi do naszego życia radość i uśmiech. Po wielu miesiącach niskich temperatur, w końcu będziemy mogli cieszyć się pięknym słońcem i naturą, która na nowo budzi się do życia. To także okres, kiedy ogród należy przygotować na nadejście wiosny.
Sprzątanie ogrodu
Wydawać by się mogło, że po zimie nie będziemy mieli nic do roboty w ogrodzie, ponieważ nic się nie działo. W jakim to błędzie są osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Pracy będzie mnóstwo, więc trzeba wziąć się za nią w odpowiednim czasie, aby móc już za kilka miesięcy cieszyć się piękną zielenią. Na samym początku czeka nas dużo sprzątania. Zalicza się do niego: zbieranie zaległych śmieci, mycie chodników, tarasów, konserwacja mebli ogrodowych. Nie można również zapomnieć o tym, aby posprzątać rabatki ogrodowe z resztek, jakie jeszcze mogą zalegać po poprzednim sezonie. Pamiętajmy o tym, aby delikatnie zagrabić trawnik, dzięki czemu nie tylko zostanie on oczyszczony, ale również darń zostanie w całości napowietrzona. Dopiero jak gleba będzie już na tyle gotowa, rozmarznięta, można pomyśleć o tym, aby zacząć szykować miejsce pod nowe rośliny.
Zieleń w ogrodzie
Zanim cokolwiek zakwitnie w naszym ogrodzie, trzeba przygotować ziemię. Wszystkie starsze rośliny zostały już oczyszczone, krzaki przycięte, a drzewa odsłonięte po okresie zimowym. Jeżeli bierzemy pod uwagę posadzenie nowych roślin, to musimy przygotować dla nich miejsce. Ziemia musi zostać w odpowiedni sposób nawieziona, przekopana i wyrównana, aby można było pomyśleć o posadzeniu tam nowych egzemplarzy.
Już pod koniec marca można posadzić nowe gatunki rośliny, ale warto zwracać uwagę na to, jakie mogą one być. W tym miesiącu mamy do czynienia jeszcze z chłodami, wiec muszą to być rośliny, które są odporne na mróz. Podczas sadzenia roślin pamiętajmy o tym, że niektóre z nich będą potrzebować dużej uwagi. Czy będziemy w stanie im ją poświęcić?
W kwietniu na dobre trzeba zająć się już trawnikiem, jeżeli chcemy, aby w przyszłych miesiącach był on zielony i bardzo bujny. Wśród takich zabiegów pielęgnacyjnych, jeżeli chodzi o trawnik, można wymienić usunięcie chwastów, nawożenie ziemi, wysianie trawy i jej systematyczne cięcie. Szacuje się, że na samym początku powinno się przynajmniej raz w tygodniu ciąć trawę, dzięki czemu zostanie ona wzmocniona w odpowiedni sposób. Dzięki temu, że wcześnie weźmiemy się za wszystkie prace w ogrodzie, w dalszych miesiącach stanie on się naszą dumą.