Przydomowy ogród warzywny

jest bardzo praktycznym rozwiązaniem na zagospodarowanie terenu. Satysfakcja ze spożywania produktów z warzywnika jest ogromna. Pielęgnacja roślin przynosi relaks i zadowolenie. Wolne od pestycydów warzywa są znakomitym dodatkiem do przyrządzanych potraw. Są smaczne i zdrowe. Jak założyć ogród warzywny ? Oto wskazówki krok po kroku.

Wybór miejsca na warzywnik

Warzywnik zakłada się w miejscu oddalonym od ulicy oraz terenu ulubionych zabaw naszych czworonogów. Można zabezpieczyć warzywnik prostym ogrodzeniem przed takimi „intruzami”. Wybierając teren pod ogród warzywny należy pamiętać, że miejsce powinno być nasłonecznione, nie może być także narażone na silne podmuchy wiatru. Ponadto trzeba pomyśleć o nieutrudnionym dostępie do wody. Naturalne opady mogą bowiem być niewystarczające i konieczne będzie regularne podlewanie. Nigdy nie umieszczamy warzywnika pod drzewami owocowymi czy krzewami. Mają wtedy mniejszy dostęp do słońca.

Ważna jest także ziemia, na której powstanie warzywnik. Większość roślin preferuje glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie Ph. Najlepsza ziemia pod uprawę warzyw to taka, gdzie odczyn Ph waha się w przedziale od 6,00 do 7,00. Aby samodzielnie sprawdzić odczyn gleby wystarczy kupić w specjalistycznych sklepach pehametr i dokonać pomiaru. Można także oddać próbkę ziemi do stacji chemiczno-rolniczej. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna należy regularnie stosować nawożenie wapniowo magnezowe, następnie ponownie sprawdzić odczyn Ph. Ziemia dla roślin warzywnych powinna być: żyzna, próchnicza i przepuszczalna.

Przygotowanie terenu

Najważniejszą czynnością jest oczyszczenie terenu z wszelkich zanieczyszczeń: kamieni, pozostałości po budowie domu, suchych liści i pozostałości roślin oraz chwastów. Jeśli jest taka konieczność należy poprawić jakość ziemi stosując obornik, kompost lub mieloną glinę. Można także zmieszać ziemię z gruboziarnistym piaskiem lub żwirem. Następnie wydzielony obszar pod warzywnik należy zaorać i pozostawić w spokoju przez co najmniej miesiąc. Następnym krokiem jest zrobienie projektu zagospodarowania warzywnika. Teren ogrodu warzywnego należy podzielić na zagony i wyznaczyć ścieżkę, która będzie przebiegała przez środek warzywnika i dawała dostęp do większości posadzonych roślin. Należy przestrzegać zasad: zachowania odstępu około 30 cm między zagonami, szerokości zagonu do 120 cm.

Rośliny w ogrodzie warzywnym

W przydomowym ogrodzie warzywnym powinny znaleźć się rośliny, które mają krótki okres wegetacji. Rośliny z długim okresem wegetacyjnym stanowią główny plon warzywnika. Należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji warzyw w ogrodzie. Konieczne jest regularne pielenie, nawożenie oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami. Należy pamiętać o kalendarzu upraw. W ogrodniczych terminarzach są ściśle określone okresy wysiewu roślin do gruntu i na rozsadę oraz czas zbiorów. W warzywniku powinny być uprawiane: rzodkiewka, pietruszka, czosnek, koper, sałata, rukola, zioła, marchew, fasola szparagowa, dynia, cukinia i cebula. Dla bardziej wytrawnych ogrodników polecana jest uprawa: buraków, kapusty, brokułów, kalarepy, kalafiora. i pomidorów.

Aby chronić rośliny warzywne przed szkodnikami warto wysiać: kosmos, aksamitki, nagietki, nasturcję i rącznik. Jeśli przez dłuższy czas nie ma opadów deszczu należy podlewać warzywa w ogrodzie. Gleba nie może być sucha. Można podlewać co drugi dzień bardziej obficie. Jeśli w ogrodzie pojawia się szkodniki stosuj wyłącznie naturalne sposoby walki z nimi. Podlewaj tylko glebę nie liście warzyw, ręcznie usuwaj gąsienice, zaatakowane chorobą rośliny usuwaj z warzywnika. Jeśli w ogrodzie masz mszyce zadbaj o obecność biedronek. Można je zwabić do ogrodu, jeśli wyeliminujemy stosowanie środków owadobójczych, będziemy podlewać rośliny wodą z cukrem lub zapewnimy im schronienie poprzez pozostawienie suchych liści w ogrodzie.

Dodaj komentarz