Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia stanowi jedno z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Ma ona służyć przygotowywaniu posiłków, ale często również ich konsumpcji. Jeżeli kuchnia spełnia również rolę jadalni, musi być szczególnie starannie urządzona. Dla zdecydowanej większości osób ważne jest nie tylko to, aby kuchnia była funkcjonalna, ale i to, aby kuchnia była atrakcyjna pod względem wizualnym. Coraz więcej osób decyduje się na urządzenie swojej kuchni w stylu prowansalskim. Jeżeli i nam podoba się ten styl we wnętrzach, warto wiedzieć, jak właściwie urządza się taką kuchnię. Na szczęście, nie jest to tak trudne jak mogłoby się na pozór wydawać.

Komu może przypaść do gustu kuchnia prowansalska?

Jeżeli urządzamy kuchnię, dobrze byłoby zastanowić się nad tym, jak właściwie ma ona wyglądać. Nigdy nie należy przystępować do działania, jeżeli nie mamy gotowego żadnego projektu. Na szczęście, przygotowanie projektu nie jest trudne i można go wykonać samodzielnie. Wystarczy nawet na kartce rozrysować i rozpisać sobie najważniejsze kwestie związane z urządzaniem kuchni. Jaka jest zaś kuchnia w stylu prowansalskim i komu ma szansę się spodobać? Przeważnie znajdują się w niej jasne, nierzadko białe meble. Bardzo często są one robione na wymiar przez stolarza. Nie sposób nie zauważyć, że kuchnia urządzona w tym stylu ma szansę spodobać się przede wszystkim przedstawicielkom płci pięknej. Jeżeli jesteśmy z natury romantyczkami i cenimy sobie urządzone w takim stylu wnętrza, kuchnia prowansalska jest dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Postaw na odpowiednie meble

Nie sposób nie zauważyć, że w kuchni prowansalskiej muszą znaleźć się odpowiednie meble. Bez tego niemożliwe będzie cieszenie się pożądanym przez nas wyglądem wnętrza. Najlepszym z możliwych rozwiązań będzie więc zakup lub zamówienie mebli. Wydaje się, że lepiej będzie je zamówić. Warto w tym celu udać się do doświadczonego stolarza, najlepiej zaufanego. Jeżeli nie mamy zaufanego stolarza, warto poczytać opinie w Internecie na temat poszczególnych stolarzy. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam znaleźć odpowiedniego specjalistę. Nie sposób nie zauważyć, że w kuchni znajdować się muszą naprawdę różne meble. Na pewno przydadzą nam się kredensy oraz szafki. Jeżeli chodzi o szafki wiszące, są one bardzo charakterystyczne dla kuchni w stylu prowansalskim. Nie sposób zaprzeczyć temu, że meble prowansalskie są zazwyczaj wyjątkowo bogato zdobione. Nie są to jednak nachalne, a wyjątkowo delikatne ozdoby. Meble prowansalskie występują zazwyczaj w jasnych kolorach, o czym zresztą wspomniano już wyżej. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się optymalnie powiększyć kuchnię. Nie od dziś wiadomo bowiem, że jasne wnętrza wyglądają na zdecydowanie większe pod względem wizualnym.

Wybierz zastawę stołową w klimacie Prowansji

Jeżeli interesuje nas kuchnia w stylu prowansalskim, możemy zdecydować się także na zastawę stołową. Powinna być ona odpowiednio dobrana pod względem koloru, jak i kształtu. Przyda nam się zarówno zastawa stołowa na co dzień, jak i od święta. Na pewno warto byłoby wyposażyć się w naczynia o dość klasycznych kształtach. Mogą być one utrzymane w różnej kolorystyce, ale najlepiej zdecydować się na jasne naczynia. Przyda nam się także zestaw filiżanek. Nie sposób nie zauważyć, że ani kuchnia, ani też jadalnia nie będzie mogła obyć się bez szklanek. Najlepiej, jeżeli będą prezentować się one w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Można więc zdecydować się na wysokie szklanki, które będą delikatnie ozdobione.

Odpowiednio udekoruj swoją kuchnię

Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być również odpowiednio ozdobiona. Najlepiej byłoby więc postarać się o to, aby w kuchni znalazły się świeże kwiaty. W sezonie wiosennym i letnim można zdecydować się na przepiękne bukiety z kwiatów żywych. Jeżeli mamy taką możliwość, zdecydujmy się na kwiaty polne. Idealnie wpiszą się one w klimat prowansalskiej kuchni. Na tym jednak nie koniec. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się także zakup kwiatów w doniczkach. Mowa tu między innymi o paproci. Nie sposób nie zauważyć, że w kuchni prowansalskiej nie powinno zabraknąć także akcesoriów kuchennych. Powinny prezentować się one w atrakcyjny sposób, ale muszą być również funkcjonalne. Jeżeli będą użyteczne, zdecydowanie łatwiej będzie nam się przygotowywało poszczególne posiłki. Warto na pewno postawić na ozdobne młynki do kawy, a także na pieprzniczki czy solniczki.

O czym jeszcze warto by pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia prowansalska powinna prezentować się w atrakcyjny sposób. W przeciwnym bowiem razie, nie będzie nam się w niej zbyt dobrze gotowało. Najlepszym z możliwych rozwiązań będzie więc utrzymywanie kuchni w należytej czystości. Pomóc mogą nam w tym rzecz jasna odpowiednio dobrane środki. Nie sposób jednak nie zauważyć, że korzystanie z tradycyjnych środków czystości może być problematyczne i nie zawsze wskazane. Bardzo dobrym pomysłem wydaje się więc korzystanie z ekologicznych środków czystości. Nie zawierają one drażniących skórę i błony śluzowe detergentów. Z powodzeniem możemy więc często z nich korzystać. Wskazane będzie również zastanowienie się nad harmonogramem porządków. Najlepiej zaangażować w porządki całą rodzinę. Pomocne może być wyznaczenie dyżurów. W ten oto sposób, o kuchnię będą dbali wszyscy domownicy. Jeżeli jednak posiadamy duży dom i nie jesteśmy w stanie samodzielnie się o niego zatroszczyć, wskazane będzie zatrudnienie pomocy domowej. Wówczas na pewno będziemy cieszyć się czystą kuchnią.

Dodaj komentarz