Bez względu na to, czy twoje mieszkanie jest nowe czy też chcesz zmienić wystrój swojego starego mieszkania, przed dokonaniem wszelkich zmian zalecane jest przemyślenie wszystkiego, co będzie zmienione. Przed rozpoczęciem remontu proponuję zrobić rozeznanie zarówno w sklepach jak i pomiędzy znajomych. Zrób test polegający na zwróceniu uwagi na to, w jakich pomieszczeniach czujesz się dobrze. Zwróć uwagę na kolorystykę, barwę ścian, gdyż to podstawa, na kolor ścian, jaki sobie wybierzesz, będziesz patrzeć, całkiem możliwe, że dosłownie wiele lat.
Niełatwy wybór
Dzisiaj nie ma już dylematu z dostaniem takiego koloru farby, jaki tylko zapragniemy, w związku z tym, przemyślmy dokładnie wybór koloru a następnie zakupmy odpowiednią ilość puszek. Przed dokonaniem zakupu, przelicz jak dużo farby będzie Wszyscy potrzebnej, całkiem dobrze, żeby zostało dosłownie pół puszki, niż zabrakło choćby na niewielki kawałek ściany.
Współcześnie mamy już ułatwione zadanie, nie musimy bowiem nabywać białej farby , a dodatkowo barwnika i ich mieszać. Nie ma zatem obawy, że pomalowana ściana nie będzie miała jednobarwnego odcienia, niedużo tego, coraz w bardzo wielu sytuacjach staramy się o to, żeby właśnie nasza ściana jednobarwna nie była, dlatego częstokroć decydujemy się na farbowane eksperymenty.
Podstawowymi narzędziami, które będą przydatne przy każdym malowaniu jest pędzel, wałek niemniej jednak także, jeżeli już chcemy, żeby nasza ściana była „inna” w sensie: nie jednorodna, musimy zaopatrzyć się w gąbkę i szmatkę.
Poniżej postaramy się przybliżyć Państwo technologię wykonania dobrego malowania, w współzależności od Państwa oczekiwań.
Efekt miękkości, ciepła i zimna
I tak, adekwatnie przecierając farbę, możemy uzyskać efekt miękkości czy ciepła albo też zimna, wykorzystując do tego farbę emulsyjną , a dodatkowo perłowy lakier.
Jeżeli już jednakże zaopatrzymy się w farbę i emalię perłową możemy na naszej ścianie wyczarować pływające chmury czy ozdobny tynk.
Używając w malowaniu szmatkę możemy stworzyć efekt wgnieceń czy zaawansowane i niepowtarzalne wzory.
Do wykonania takich efektów nie musimy mieć drogich sprzętów, gdyż za szmatkę ma możliwość posłużyć stary bawełniany podkoszulek, wykorzystać możemy też plastikowe torebki, irchę, grube płótno.
Przed nałożeniem farby na ścianę proponujemy zrobić próbę, nie dość, że sprawdzimy, jaki będzie rezultat, to jeszcze nabierzemy nieco wprawy przed tym nie lada wyzwaniem.
Jak należy wykonać technikę ścierania gąbką czy szmatką?
W pierwszej kolejności musimy nałożyć pędzelkiem albo wałkiem jedną czy dwie warstwy farby podkładowej a w późniejszym czasie poczekać mniej więcej 3 godzin na jej wyschnięcie. Kolejną czynnością jest nałożenie na część ściany (na mniej więcej 1 metr kwadratowy) farby perłowej , a dodatkowo zamoczenie w wodzie gąbki czy szmatki (należy je odsączyć, żeby nie ściekała z nich woda), żeby następnie delikatnymi ruchami przecierać nimi ścianę. W współzależności od pożądanego rezultatu, możemy stworzyć różnorodne „mazańce”, dlatego tak wskazane są wcześniejsze próbki, żeby wyselekcjonować sobie, który rodzaj zacierania podoba wam się najbardziej.
W trakcie wykonywania pracy na ścianie, pamiętajcie o tym, żeby gąbkę czy szmatkę płukać w wodzie, jeżeli już użyjemy różnego nacisku, stworzymy różnorodne odcienie, gdyż w różnej intensywności zetrzemy farbę. żeby nałożyć wybraną farbę na kolejny kawałek ściany, musimy pozostawić mokre brzegi i o tym należy pamiętać. jeżeli jednakże farba już wyschnie zaleca się nałożyć na nią lakier.
W trakcie malowania należy pamiętać o zabezpieczeniu wszystkiego tego, co mogłoby w trakcie malowania ulec zniszczeniu, pochlapaniu poprzez farbę.
Na pewno najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie wszystkiego z malowanego pomieszczenia, jednakże częstokroć czasem odsuwamy sofę, meble i kładziemy na nie folię, którą oklejamy taśmą, podobnie opracowujemy z przypodłogowymi listewkami.
Zatem, jeżeli już w Twoich planach jest malowanie ścian a chcesz, żeby nie były one monotonne, zaopatrz się w farbę- podkład, kolejną farbę, w której będziesz zanurzać gąbkę czy szmatkę (pamiętaj o ich wyciskaniu, odsączaniu), gąbkę czy szmatkę , a dodatkowo pędzel czy wałek, którym pomalujesz ścianę