Najlepsze rośliny owadożerne do uprawy w domu

Hodowanie owadożernych roślin może wydawać się bardzo trudne, jednak dla chcącego nic trudnego! Istnieje kilka gatunków mięsożernych, które bez problemu można posiadać w swoim mieszkaniu. Dzięki swoim specjalnie przystosowanym liściom nadają wnętrzom szczególnego charakteru. Jeśli lubisz nietypowe rośliny, z pewnością musisz przyjrzeć się tym pięknościom!

Rośliny owadożerne – najlepsze gatunki

W Polsce w warunkach naturalnych żyje około 15 gatunków roślin mięsożernych. Wiele z nich jednak jest pod ścisłą ochroną i nie ma możliwości przeniesienia ich do warunków domowych. Na szczęście kilka z nich jest dostępnych dla każdego i istnieje możliwość posiadania ich w mieszkaniu.

Rosiczka

Nazywana jest również droserą. Jest przystosowana do hodowli domowej, występuje w Polsce. Wyróżniają ją wydłużone liście, które pokrywają włoski oraz krople wabiące owady. Istnieje wiele jej odmian, które mogą się od siebie znacząco różnić.

Muchołówka amerykańska

Jej liście przypominają zielone lub czerwone powieki z rzęsami, w które wpadają owady. Ta roślina reaguje tylko i wyłącznie na żywe ofiary, zatrzaskując je w swoich pułapkach. Żeby hodować ją w domu, należy zapewnić jej odpowiednie warunki: dostęp do słońca, odpowiednią wilgotność i ciepłą temperaturę. Nie powinno się trzymać jej w akwarium, najlepiej czuje się w zwykłej doniczce.

Kapturnica

Jej efektowne kielichy to tak naprawdę pułapki dla wielu gatunków owadów. Ta roślina wabi ofiary wydzielając specjalny nektar, który kusi zapachem. Najpopularniejsze jej odmiany to purpurowa i białolistna, której kwiaty są największe. Ten gatunek dostosowuje się do wielu warunków pogodowych. Latem uwielbia słońce, a zimą, kiedy jej kielichy usychają lubi chłód.

Dzbanecznik

Ta roślina potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, co można ułatwić poprzez częste zraszanie jej. Jako egzotyczny gatunek przepada za wysoką temperaturą. Jest bardzo wymagającym gatunkiem w hodowli, nie jest polecana dla początkujących. Ich liście mają kształt dzbanków, w które wpadają ofiary i zostają zatopione w nektarze.

Tłustosz

Jego pokryte śluzem liście są niezwykłą pułapką dla owadów. Jest on najłatwiejszą w hodowli rośliną mięsożerną, jednak nie jest to wcale takie proste. Należy zapewnić mu dogodne warunki. Najlepiej hodować go w doniczce przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Nie powinien być on narażony na chłód.

Jeśli zaczynamy swoją przygodę z hodowaniem roślin owadożernych, warto na początku zacząć od gatunków mniej wymagających. Te najrzadziej spotykane hodowane są przez specjalistów z dużym doświadczeniem. Warto więc najpierw spróbować swoich sił w hodowli tych przeznaczonych dla amatorów w zakresie uprawy roślin.

Dodaj komentarz