Metamorfoza ogrodu w październiku

Metamorfoza ogrodu w październiku

Październik to miesiąc, w którym drzewa i krzewy zaczynają mienić się niezwykłymi kolorami. Liście przybierają odcień żółci i czerwieni, a ostatnie jesienne kwiaty – jak np. wrzosy, chryzantemy, aksamitki i hortensje – kwitną ostatni raz.

Wbrew pozorom październik to odpowiedni moment na zaplanowanie nowego ogrodu, który ucieszy oczy wczesną wiosną. Zanim jednak przyjdzie czas na zachwyt, trzeba włożyć w wygląd ogrodu jeszcze trochę pracy.

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie przed końcem jesieni?

Specjaliści od przestrzennej architektury krajobrazu i pielęgnacji roślin z http://e-zielonaoaza.pl/ pomogli nam w przygotowaniu listy niezbędnych prac, które należy wykonać w październikowym ogrodzie.

Przed zabraniem się do jakiejkolwiek pracy, należy pamiętać, że obecny miesiąc to idealny czas na sadzenie, kopanie, pielęgnacje i przygotowanie do zimy. Zamiast więc skupiać się na delikatnych roślinach, na które później przyjdzie pora, lepiej poświęcić czas drzewom i krzewom (ozdobnym i owocowym). W środku jesieni kupujemy i sadzimy w szczególności te rośliny, które posiadają odkryte korzenia. Ważne, aby sadzonki nie miały liści. Jest to zatem odpowiedni moment na posadzenie róży.

W pierwszej połowie miesiąca możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe – tj. szafirki, przebiśniegi, lilie albo krokusy. Ważne, aby po pierwszych przymrozkach cebulki zostały osłonięte kilkucentymetrową warstwą kory lub torfu. Dzięki temu pozwolimy im przetrwać zimę.

Październik to także idealny moment na wykopki i nawożenie ogrodu. Możemy użyć własnego kompostu albo gotowych nawozów fosforowych lub potasowych. W przypadku zakupu środków nawożących pamiętaj, aby w okresie jesiennym unikać tych, które zawierają azot.

Projektowanie ogrodów w Grudziądzu i okolicach województwa kujawsko-pomorskiego

Stając przed wyzwaniem urządzenia ogrodu, trzeba realnie oszacować swoje zdolności, wiedzę i doświadczenie związane z roślinami. Samodzielne projektowanie wymarzonego ogrodu wymaga odpowiedniej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu. Nie każdy z nas ma jednak czas na szukanie inspiracji związanych z przestrzennym zagospodarowaniem ogrodu. Warto zatem zgłosić się do specjalistów i poprosić o fachową pomoc. Projektowanie ogrodów w Grudziądzu i okolicznych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, możemy zlecić pracowni architektury krajobrazu, dzięki której nasz ogród stanie się jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy.

Dodaj komentarz