Zdobione kuchnie w stylu skandynawskim to spełnienie marzeń gospodyń domowych, które chcą wprowadzić do swoich domów prostą, ale wyrafinowaną elegancję. Łącząc czyste linie, naturalne materiały i stonowane pastelowe palety, skandynawskie kuchnie zapewniają zachęcającą atmosferę, a także atrakcyjność wizualną.
Styl z myślą o praktyczności
Cechą charakterystyczną kuchni w stylu skandynawskim jest to, że na pierwszym miejscu stawiają one praktyczność. Od posiadania wystarczającej ilości miejsca na blacie do przygotowywania posiłków, po łatwy dostęp do urządzeń, upewnienie się, że układ kuchni jest efektywny itd. W tym celu posiadanie planu podczas przebudowy lub projektowania kuchni ma kluczowe znaczenie.
Dla osób zainteresowanych urządzaniem kuchni w stylu skandynawskim w swoim domu ważne jest zrozumienie charakterystycznych elementów, które definiują ten konkretny wystrój. Dzięki kilku podstawowym pomysłom i kilku przykładom wspaniałych kuchni w stylu skandynawskim, z których można czerpać, osiągnięcie tego charakterystycznego wyglądu we własnym domu może być łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Wprowadź naturę do środka
Skandynawskie wnętrza szczycą się wieloma naturalnymi materiałami, takimi jak słoje drewna, wykończenia z kamienia, a nawet żywe rośliny — z których wszystkie mogą znaleźć się w Twojej skandynawskiej kuchni. Elementy mebli z drewna są idealne do szafek i półek, a kamienne blaty podkreślają inne naturalne akcenty, takie jak gobeliny, ceramika i dekoracje wykonane z materiałów znajdujących się na zewnątrz. Zieleń jest również podstawowym elementem skandynawskiego wzornictwa i może z łatwością ożywić Twoją kuchnię, jednocześnie współgrając z wybraną paletą kolorów.
Jasne i przewiewne kolory
Oprócz wszystkich drewnianych i kamiennych elementów w pokoju, kolejną cechą charakterystyczną kuchni w stylu skandynawskim są lekkie kolory zastosowane w całej przestrzeni. Odcienie niebieskiego, żółtego i zielonego dodają pomieszczeniu uczucia spokoju, nie rezygnując z jego wyrafinowania. Dobrą zasadą jest rozpoczęcie od neutralnych kolorów, a następnie dodawanie jaśniejszych kolorów w miarę upływu dekorowania, aby dostosować przestrzeń do Twoich potrzeb.
Mieszanie tekstur i wzorów
Chociaż ściany są tradycyjnie barwione przy użyciu stosunkowo ograniczonych odcieni, dynamiczna tekstura nadal odgrywa integralną rolę w tworzeniu żywej atmosfery w kuchniach w stylu skandynawskim. Najlepsze kombinacje warstw łączą różne kolory, takie jak słoje drewna na dużych powierzchniach z kamieniem lub płytkami na blatach. Połączenie żywych roślin z tymi dwoma materiałami nada każdemu pomieszczeniu charakteru i autentycznego uroku, który pochodzi aż ze Skandynawii. Nie zapomnij o przyciągających wzrok elementach, takich jak mozaiki lub wzorzyste tapety – gdy układasz mniejsze części kuchni, które pomogą przełamać wszelkie jednolite kolory w twoim motywie projektowym.