Jakim kolorem pomalować pokój?

Jakim kolorem pomalować pokój?

Nie ma jednego koloru, który można uznać za idealny do pomalowania każdego pokoju bez względu na okoliczności. Możemy jednak wskazać co najmniej kilka takich, którymi warto się zainteresować.

Idealny kolor – najważniejsze zasady

Wybór idealnego koloru do pokoju jest uzależniony od kilku czynników. Wymieniając je zwykle kładziemy nacisk przede wszystkim na nasze indywidualne upodobania, warto jednak poruszyć także kilka dodatkowych kwestii, którymi wypada się zainteresować. Są to, między innymi:

  • wielkość pokoju,
  • dostęp do naturalnego światła we wnętrzu,
  • przeznaczenie pokoju.

Co do zasady, jeśli pokój jest niewielki, najlepszą opcją będzie kolor jasny, a jednocześnie ciepły. Nie tylko oświetla on wnętrze, ale również sprawia, że staje się ono zdecydowanie bardziej przytulne. Jeśli jednak pomieszczenie przyciąga wzrok przede wszystkim swoją długością, warto skłonić się ku ciemniejszej farbie. W wąskich i długich pokojach dobrze jest też stosować zestawienia nasyconych kolorów. Także pokój dość duży może stanowić nie lada wyzwanie dla osób zastanawiających się nad tym, jak zagospodarować tego rodzaju wnętrze. I w tym wypadku sprawdzą się ciemniejsze odcienie ze szczególnym naciskiem położonym na ciemny niebieski.

Psychologia kolorów – co warto wiedzieć?

Analizując prace poświęcone doborowi kolorów w kolejnych pomieszczeniach nie możemy nie zauważyć tego, że coraz więcej uwagi poświęca się ich znaczeniu. Nawet, jeśli sami uważamy, że psychologia kolorów nie jest czymś, co powinno determinować nasz wybór, musimy przyznać, że wiedza na temat ich wpływu na samopoczucie ma pewne znaczenie. Trudno przecież liczyć na przesadny entuzjazm, gdy w sypialni – pomieszczeniu przeznaczonym do tego, aby się wyciszyć – zapanuje zbyt energetyczna atmosfera.

Na liście kolorów pobudzających niezmiennie króluje żółć we wszystkich swoich odcieniach. Jej obecność sprawia, że nabiera się energii, warto więc postawić na nią zastanawiając się nad tym, jakim kolorem pomalować pokój, w którym się pracuje. Całkiem inne działanie ma kolor niebieski znany z tego, że kojarzy się ze spokojem i relaksem. Można wprowadzić go więc do sypialni lub salonu, a więc do miejsc, w których zwykle odzyskuje się spokój i równowagę po ciężkim dniu. Koncentracji i wyciszeniu sprzyja też zieleń. To idealny kolor do pokoju nastolatka, zwłaszcza jeśli dziecko nie przepada za nauką i zadaniami domowymi.

Wybór odpowiedniego koloru – o czym jeszcze pamiętać?

Osoby zastanawiające się na wyborem odpowiedniego koloru ścian w pokoju muszą pamiętać tez o tym, że wskazanie na właściwy odcień to nie wszystko. Nie mniej ważne jest to, na jakiej jakości farbę się postawi. Malowanie ścian jest inwestycją na lata, nie warto więc oszczędzać, jeśli oznaczałoby to zakup farby, która szybko zaczyna się łuszczyć i szarzeć.

Dodaj komentarz