Kilka ciekawych sposobów na stworzenie pięknego ogrodu

Każdego roku właściciele domów prywatnych wydają mnóstwo pieniędzy na piękne ogrody i usługi związane z kształtowaniem krajobrazu. Możesz jednak samodzielnie przekształcić przestrzeń ogrodową, stosując się do naszych wskazówek.

Wiele ogrodów i sadów jest uderzająco ozdobnych, bujnych i fantazyjnych. Włożyliśmy w nie wiele ciężkiej pracy i wysiłku. Czy możliwe jest stworzenie małego, kompaktowego ogrodu dla duszy bez inwestowania dużych pieniędzy i czy czasem nie łatwiej jest zacząć od zera niż przerabiać istniejący? Wybraliśmy kilka wskazówek od doświadczonych ogrodników i ogrodniczek, którzy już przeszli przez renowację własnej działki ogrodowej.

Nasiona wysiewać bezpośrednio na grządkę, nie sadzonki.

Oszczędności są oczywiste: jedna sadzonka kosztuje więcej niż paczka nasion. Wiele osób wybiera “drogę sadzonek”, ponieważ uprawa w pomieszczeniach (np. w mieszkaniu w mieście) ma pewne zalety i pozwala roślinom szybciej wejść w okres wegetacji. Jednak “bezpośredni wysiew” nasion na grządce zajmuje mniej czasu i oszczędza wysiłek.

Wymiana nasion

Zwracaj uwagę na różne pokazy rolnicze, targi i wydarzenia w Twojej okolicy. Często sprzedają twoje produkty po obniżonych cenach. Poznaj ludzi o podobnych poglądach i wymień się nie tylko przydatnymi doświadczeniami, ale także nasionami. Taka naturalna wymiana pozwoli Ci zaoszczędzić czas potrzebny na chodzenie do sklepów i pieniądze.

Pobieranie sadzonek

Łatwo jest zachować nasiona z upraw warzyw. Jednak wiele kwiatów, krzewów i drzew nie rośnie dobrze z nasion lub wymaga to bardzo długiego czasu. Ponadto mieszańce w zasadzie nie mają nasion, a ich rozmnażanie odbywa się w inny sposób. Prawie wszystkie byliny, większość krzewów i lian oraz wiele drzew rozmnaża się przez sadzonki. Nie bądź leniwy, aby uzyskać kilka sadzonek i posadź je w wilgotnym perlicie (materiał wulkaniczny). W ciągu kilku tygodni do miesiąca sadzonki wypuszczą liście i ukorzenią się.

Ponowne wykorzystanie i renowacja

Sadzenie nie jest tanie, ale to nic w porównaniu z instalacją rzeźb ogrodowych, pergoli, małych form architektonicznych, kostki brukowej itp. To główni “zjadacze” ogrodowego budżetu. Ze starej wanny można zrobić oryginalną donicę, z palety meble ogrodowe. Ozdobne kratki można wykonać ze sprężyn ze starych materacy. Zamiast drogich, zakupionych płytek, użyj tłuczonego kamienia, wiórów betonowych itp. Nie daj się jednak ponieść emocjom, aby nie zamienić podwórka w składowisko niepotrzebnych śmieci.

Wybierz przedmioty uniwersalne

Sama natura oferuje ogrodnikom darmowe materiały, które można wykorzystać jako elementy krajobrazu. Jednym z takich naturalnych “darów natury” są suszone gałęzie drzew.

Dodaj komentarz