Jakie nawozy do trawy?

Czy wiesz jaki nawóz zastosować do swojego trawnika? Uprawa trawników jest dość rygorystyczna, gdyż wymagają one pewnej pielęgnacji, której nie wymagają inne rośliny. Wszyscy chcemy, aby trawa w naszym ogrodzie była zawsze zielona i rosła zdrowo, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy gleba jest dobrze przygotowana przed posadzeniem i gdy jest dobrze utrzymywana po posadzeniu. Jednym z najważniejszych elementów tej pielęgnacji jest nawożenie. 

Rodzaje nawozów do trawników

Istotne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nawozu i właściwie go stosować, dlatego poniżej wyjaśniamy, jakie są najlepsze nawozy do trawników i jak je stosować.

Nawozy płynne

Nawozy płynne mają szybkie działanie, ponieważ wnikają w glebę i szybko docierają do korzeni. Ten rodzaj nawozu miesza się zwykle z wodą, używając aplikatorów, które umieszcza się w używanym wężu lub systemie nawadniania. Ponieważ szybko się wchłaniają, należy je stosować na trawnik co 2-3 tygodnie.

Nawozy granulowane

Ten rodzaj nawozu stosuje się poprzez rozsiewanie na całej powierzchni trawnika, ręcznie lub za pomocą rozsiewacza wielkopowierzchniowego. Aby prawidłowo działały, należy je podlać, aby się rozpuściły i wniknęły w glebę. Nawozy granulowane wymagają więcej uwagi, ponieważ trzeba wiedzieć, gdzie się je zastosowało. Jeśli nie wiesz, jaki nawóz zastosować do swojego trawnika i używasz go po raz pierwszy, zalecamy stosowanie nawozów płynnych.

Niezbędne składniki odżywcze dla trawnika

Nawozy mogą składać się z różnych składników odżywczych. W wielu torebkach, workach i doniczkach znajdziemy wzór podobny do tego: 20 – 10 – 5, oznacza to, że nawóz składa się z 20% Azotu, 10% Fosforu i 5% Potasu, zawsze w tej kolejności. Jeśli zsumujemy, skład daje nam łącznie 35%, więc pozostałe 65% odpowiada substancji obojętnej, która służy do wypełniania, zagęszczania, do równomiernego rozprowadzania produktu i unikania oparzeń chemicznych. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego te składniki odżywcze są ważne i które z nich powinieneś wziąć pod uwagę.

Azot (N)

Azot jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i regeneracji trawy. Ze względu na brak azotu, kolor trawy może ulec zmianie, może stać się jasnozielony lub żółtawy. Z drugiej strony nadmiar azotu może prowadzić do nadmiernego wzrostu i mulczowania, a także sprawić, że trawa będzie bardziej podatna na choroby i brak nawadniania. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej ilości, aby utrzymać trawnik w idealnym stanie.

Fosfor (P), potas (K) i wapń (Ca)

Te trzy składniki odżywcze, wraz z azotem, mogą być najważniejszymi składnikami odżywczymi dla zdrowego, bujnego trawnika. Fosfor, Potas i Wapń wspomagają rozwój korzeni, a Potas chroni przed chorobami, suszą i intensywnymi chłodami.

Magnez (Mg) i żelazo (Fe)

Magnez, wraz z żelazem, są kluczowymi składnikami odżywczymi dla wzrostu, ponieważ wzmacniają fotosyntezę. Żelazo jest składnikiem chlorofilu (cząsteczki odpowiedzialnej za zielony kolor roślin) i białek. Jest jednym z mikroelementów, który jest potrzebny w największej ilości, a jego niedobór może powodować żółknięcie trawnika.

Dodaj komentarz