Czy wiesz jaki nawóz zastosować do swojego trawnika? Uprawa trawników jest dość rygorystyczna, gdyż wymagają one pewnej pielęgnacji, której nie wymagają inne rośliny. Wszyscy chcemy, aby trawa w naszym ogrodzie była zawsze zielona i rosła zdrowo, a to można osiągnąć tylko wtedy, gdy gleba jest dobrze przygotowana przed posadzeniem i gdy jest dobrze utrzymywana po posadzeniu. Jednym z najważniejszych elementów tej pielęgnacji jest nawożenie.
Rodzaje nawozów do trawników
Istotne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nawozu i właściwie go stosować, dlatego poniżej wyjaśniamy, jakie są najlepsze nawozy do trawników i jak je stosować.
Nawozy płynne
Nawozy płynne mają szybkie działanie, ponieważ wnikają w glebę i szybko docierają do korzeni. Ten rodzaj nawozu miesza się zwykle z wodą, używając aplikatorów, które umieszcza się w używanym wężu lub systemie nawadniania. Ponieważ szybko się wchłaniają, należy je stosować na trawnik co 2-3 tygodnie.
Nawozy granulowane
Ten rodzaj nawozu stosuje się poprzez rozsiewanie na całej powierzchni trawnika, ręcznie lub za pomocą rozsiewacza wielkopowierzchniowego. Aby prawidłowo działały, należy je podlać, aby się rozpuściły i wniknęły w glebę. Nawozy granulowane wymagają więcej uwagi, ponieważ trzeba wiedzieć, gdzie się je zastosowało. Jeśli nie wiesz, jaki nawóz zastosować do swojego trawnika i używasz go po raz pierwszy, zalecamy stosowanie nawozów płynnych.
Niezbędne składniki odżywcze dla trawnika
Nawozy mogą składać się z różnych składników odżywczych. W wielu torebkach, workach i doniczkach znajdziemy wzór podobny do tego: 20 – 10 – 5, oznacza to, że nawóz składa się z 20% Azotu, 10% Fosforu i 5% Potasu, zawsze w tej kolejności. Jeśli zsumujemy, skład daje nam łącznie 35%, więc pozostałe 65% odpowiada substancji obojętnej, która służy do wypełniania, zagęszczania, do równomiernego rozprowadzania produktu i unikania oparzeń chemicznych. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego te składniki odżywcze są ważne i które z nich powinieneś wziąć pod uwagę.
Azot (N)
Azot jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i regeneracji trawy. Ze względu na brak azotu, kolor trawy może ulec zmianie, może stać się jasnozielony lub żółtawy. Z drugiej strony nadmiar azotu może prowadzić do nadmiernego wzrostu i mulczowania, a także sprawić, że trawa będzie bardziej podatna na choroby i brak nawadniania. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej ilości, aby utrzymać trawnik w idealnym stanie.
Fosfor (P), potas (K) i wapń (Ca)
Te trzy składniki odżywcze, wraz z azotem, mogą być najważniejszymi składnikami odżywczymi dla zdrowego, bujnego trawnika. Fosfor, Potas i Wapń wspomagają rozwój korzeni, a Potas chroni przed chorobami, suszą i intensywnymi chłodami.
Magnez (Mg) i żelazo (Fe)
Magnez, wraz z żelazem, są kluczowymi składnikami odżywczymi dla wzrostu, ponieważ wzmacniają fotosyntezę. Żelazo jest składnikiem chlorofilu (cząsteczki odpowiedzialnej za zielony kolor roślin) i białek. Jest jednym z mikroelementów, który jest potrzebny w największej ilości, a jego niedobór może powodować żółknięcie trawnika.