Sadzenie drzewek owocowych – jak i kiedy warto to zrobić?

Sadzenie drzewek owocowych – jak i kiedy warto to zrobić?

Nowe nasadzenia w ogrodzie to duże wyzwanie dla każdego hodowcy roślin. Wybór odpowiedniego rodzaju gleby, miejsca czy nawozu to tylko niektóre z kwestii, które warto rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie sadzonek. Kiedy najlepiej przeprowadzić sadzenie? W jaki sposób wykonać wprowadzenie nowych drzewek do ogrodu?

Kiedy sadzić drzewka owocowe – jesień czy wiosna?

Wybór najkorzystniejszej pory roku do nasadzeń jest niezwykle istotny, szczególnie jeśli decydujemy się na wprowadzanie do ogrodu większych, podrośniętych już drzewek owocowych, które mają już dobrze rozbudowany system korzeniowy. Większość sadowników twierdzi, że to właśnie jesień jest najlepszym okresem do wykonywania nasadzeń. Ze względu na to, że to właśnie wtedy drzewka zrzucają liście i w związku z tym zmiana miejsca nie stanowi dla nich dodatkowego obciążenia. Według niektórych hodowców dobrą porą roku jest także wiosna, w okresie kiedy drzewa jeszcze nie mają liści. Należy jednak pamiętać, że dla drzewek, które są nieodpowiednio przechowywane i hartowane, wsadzenie wczesną wiosną, kiedy temperatury na zewnątrz mogą być ujemne może być zbyt gwałtowną zmianą i powodować osłabienie. Ostateczna decyzja o wyborze pory roku do nasadzeń powinna być więc dobrze zaplanowana i przemyślana.

W jaki sposób sadzić drzewka owocowe – praktyczne wskazówki 

Sadzenie drzewek owocowych powinno odbywać się w taki sposób aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w dużej mierze od tego zależy ich dalszy rozwój i rozrost. Jednym z podstawowych wymagań młodych drzewek jest optymalny dostęp do wody. W celu dokonania nasadzenia warto wykopać także dołek o odpowiedniej głębokości. Powinien być on na tyle duży aby nie dopuścić do skręcania się korzeni, wpływa to bowiem bardzo niekorzystnie na roślinę, a może powodować nawet jej stopniowe obumieranie lub zwiększyć podatność na niektóre choroby. Korzenie powinny być ustawione kilka lub kilkanaście centymetrów nad dnem dołka, jednocześnie należy stopniowo przysypywać je  żyzną ziemią. Młode drzewka powinny mieć zapewniony dostęp do dobrej jakości ziemi, która dostarczy im jak największą ilość składników odżywczych oraz mineralnych niezbędnych do wzrostu. Warto także pomyśleć o dobraniu nawozu dla roślin. Sadzenie należy rozpocząć od wlania do wykopanego dołka wody. Nasadzenie trzeba rozpocząć dopiero po opadnięciu jej poziomu. Przy sadzeniu młodego drzewka należy dokonać również wyboru odpowiedniego miejsca z jak największą ilością światła, które umożliwi odpowiedni wzrost rośliny. Ważny jest także wybór zdrowych sadzonek, które w przyszłości zapewnią najlepsze plony i nie doprowadzą do rozprzestrzeniania się chorób oraz pasożytów roślin po ogrodzie. 

 

Dodaj komentarz